1. Дания
Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?
Още: За какво да внимаваме при готвене в медни съдове?
Спокойните скандинавци по време на зимните празници се стремят да се отърват от всичко старо и скучно и да се забавляват. Първи под горещата датска ръка попадат неизползваните съдове - те се съхраняват грижливо през цялата година, за да ги разбият безмилостно на Нова година "за късмет" и непременно на прага на приятели или роднини.
Също така под звъна на часовника в Дания е обичайно да скачате възможно най-високо, за да „скочите“ за късмет през следващата година.
Кое е най-подходящото облекло за ударен старт на Новата година?
Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?
2. Великобритания
Британците също не пропускат възможността да хванат късмета за опашката и с удоволствие следват своите новогодишни традиции, стари като света. Например пудингът тук се счита за традиционен празничен деликатес и по време на приготвянето му всеки член на семейството може да разбърка сместа по посока на часовниковата стрелка, като си пожелае нещо.
Освен това в пудинга по-рано се изпича монета или пръстен, обещаващ късмет или щастлив брак на намиращия.
3. Шотландия
Още: Защо лъвът е „царят на джунглата“, а не тигърът
Още: Стихотворение на деня, 15 януари, от Пейо Яворов
Шотландия, която е част от Великобритания, винаги се е гордяла със своята изолация от Обединеното кралство и своите уникални традиции. Една от тях е да запалите катран в бъчви и да ги търкаляте по улиците, което трябва да символизира „изгарянето на старата година“. Огънят е важен елемент в очистващите ритуали.
Още със звъна на камбаните, известявайки настъпването на новата година, влиза в сила поверието, че първият човек, който влезе в къщата, е предвестник на щастието и благоденствието на домакинското семейство. Най-добрият вариант е тъмнокос мъж с традиционни подаръци.
4. Финландия
Финландците, както знаете, са известни със своите известни сауни и им отдават важно място в живота си - повечето семейства тук имат свои собствени сауни, в които според легендата живеят елфи, защитавайки домакинството. Не е изненадващо, че това е мястото, където голи финландци започват своята Бъдни вечер.
Жителите на Финландия също имат свое коледно гадаене - разтопен метал се пуска във водата, за да се види каква форма ще придобие.
Какъв цвят е символът на 2023 г.
5. Естония
Финландците, между другото, не са единствените, които сериозно "парят" на тема коледни забавления. Естонците също обичат да прекарват вечерта на този празник в сауната - смята се, че това е най-добрият начин да се измият всички проблеми от изминалата година и да се влезе в новата напълно пречистена.
Освен това тук живеят и почитателите на добре познатата новогодишна традиция - да се яде до насита.
6. Филипините
Според филипинците всякакви кръгли неща и очертания са символ на просперитет, така че рокля с грах се счита за перфектен новогодишен тоалет. Те също се опитват да напълнят джобовете си с кръгли монети и да напълнят масата с перфектно закръглени плодове. Смята се, че колкото повече пари има човек на Нова година, толкова пари ще има през цялата година.
7. Япония
Нова година се празнува в страната почти цял месец според григорианския календар, започвайки от 25 декември. Японците се черпят взаимно с оризови сладкиши. Те украсяват къщата не с гирлянди, а с бамбукови, смърчови и върбови клони, което символизира любовта, просперитета и просперитета.
Запомнящи се пожелания за Новата 2023 година
8. Италия
Италианците изхвърлят всички боклуци през прозореца. Колкото повече ненужно изхвърлите, толкова по-щастливи ще бъдете през новата година. Във Венеция има най-романтичната традиция - всички жители се целуват цяла нощ. Друга важна традиция е да празнувате Нова година непременно в червено бельо - ключът към успеха и просперитета през следващата година.
9. Гърция
Новата година се празнува като Васильовден. Децата чакат подарък от него, а не от Дядо Коледа. Те оставят обувките си до камината преди лягане, за да могат да намерят подаръци в тях на сутринта. Гърците приготвят василопита - баница от тесто, ядки и горски плодове. Вътре в баницата се слага монета за щастие, който попадне на нея, той ще бъде най-щастливият през новата година!
10. Индия
Нова година се празнува тук по-често от други страни по света - няколко пъти в годината. Традиционното индийско начало на годината се празнува през март, нарича се Goodi Padwa. Холи е фестивал на цветовете, който традиционно се провежда в началото на пролетта. Започва веселбата - празненства, разливане на бои и поливане с цветна вода.