Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-малките кактуси в света

27 януари 2022, 11:40 часа

Светът на растенията е удивителен и прекрасен. На нашата планета растат растения с различни размери и форми, но кактусите с право се считат за едни от най-уникалните представители на флората. Сред тях има и съвсем дребни сортове.

Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те

Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?

7. Дискокактус. Този вид расте в планинските райони на Бразилия на надморска височина от 1800 до 2000 метра. Предимно се вкоренява в песъчливи почви и кварцов чакъл. Малък кактус със сегментиран ствол. Не повече от 5 см висок, диаметърът на стъблото може да варира от 2 до 8 см. Цъфти единствено нощем през лятото – тогава излъчва невероятно ухание, а самите цветове са предимно бели.

6. Лофофора. Индианските племена в Мексико и САЩ щати наричат ​​този кактус „пейотъл“ и го използват за производство на алкохолна напитка с цел предизвикване на транс по време на ритуали. Малък кактус, който не расте на повече от 8 см, има сферична форма с изгладени ребра. Без игли. Цветовете се появяват в горната част на стъблото.

5. Агаве. Обикновено стъблото на агавето е ниско, но при правилна грижа може да достигне 70 см. Феновете на ботаниката се привличат от необичайната форма на кактуса, както и от великолепните му цветове с диаметър до 6 см и широка цветова гама. Някои видове агаве се използват за производството на текила.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

4. Шлюмберже. Този малък кактус с дребни цветове отдавна се е заселил в оранжерии и човешки жилища, тъй като цъфти в необичаен за тези растения период - през зимата. Ботаникът Чарлз Лемер описва вида в средата на ХІХ век и го нарича в чест на френския колекционер на уникални растения Фредерик Шлюмберже. В домашни условия кактусът шлюмберже изисква обилно поливане по време на цъфтеж.

3. Ребутия. За отглеждането на този вид са необходими малки саксии, тъй като диаметърът на стъблото не надвишава 5 см. Лесно се адаптира към сух климат, но в домашни условия изисква напръскване сутрин.  Най-интересното е, че при този вид цветът расте не на върха на стъблото, а в основата. Самият цвят до последния момент е загадка какъв ще бъде – срещат се яркочервени, розови и дори златисти.

2. Нотокактус. Уникален кактус от рода Пароди. Много цветари го отглеждат заради невероятно красивите цветове и оригиналната структура на стъблото. То е сферично, с диаметър 11 см. Има от 8 до 12 ребра с радиално разположени шипове. Цъфти с яркочервени цветове, достигащи размер 4–6 см. Великолепна украса на жилищни помещения и оранжерии.

1. Блосфелдия. Ето го и най-малкият кактус, чието стъбло не надвишава 1–1,5 см. Този удивителен вид се среща високо в планините между Южна Боливия и Северна Аржентина. Миниатюрният кактус няма ребро и бодли, през периода на цъфтеж се украсява с чаровни бели и розови цветове. Расте само върху чакълести повърхности или в пукнатини на скали. В саксии с пръст бързо изсъхва.

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Известни са 6 вида блосфелдия. Това е единственият вид сред цялото разнообразие от кактуси, който може напълно да изсъхне и след поливане да оживее отново.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес