Светът на растенията е удивителен и прекрасен. На нашата планета растат растения с различни размери и форми, но кактусите с право се считат за едни от най-уникалните представители на флората. Сред тях има и съвсем дребни сортове.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
7. Дискокактус. Този вид расте в планинските райони на Бразилия на надморска височина от 1800 до 2000 метра. Предимно се вкоренява в песъчливи почви и кварцов чакъл. Малък кактус със сегментиран ствол. Не повече от 5 см висок, диаметърът на стъблото може да варира от 2 до 8 см. Цъфти единствено нощем през лятото – тогава излъчва невероятно ухание, а самите цветове са предимно бели.
6. Лофофора. Индианските племена в Мексико и САЩ щати наричат този кактус „пейотъл“ и го използват за производство на алкохолна напитка с цел предизвикване на транс по време на ритуали. Малък кактус, който не расте на повече от 8 см, има сферична форма с изгладени ребра. Без игли. Цветовете се появяват в горната част на стъблото.
5. Агаве. Обикновено стъблото на агавето е ниско, но при правилна грижа може да достигне 70 см. Феновете на ботаниката се привличат от необичайната форма на кактуса, както и от великолепните му цветове с диаметър до 6 см и широка цветова гама. Някои видове агаве се използват за производството на текила.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
4. Шлюмберже. Този малък кактус с дребни цветове отдавна се е заселил в оранжерии и човешки жилища, тъй като цъфти в необичаен за тези растения период - през зимата. Ботаникът Чарлз Лемер описва вида в средата на ХІХ век и го нарича в чест на френския колекционер на уникални растения Фредерик Шлюмберже. В домашни условия кактусът шлюмберже изисква обилно поливане по време на цъфтеж.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
3. Ребутия. За отглеждането на този вид са необходими малки саксии, тъй като диаметърът на стъблото не надвишава 5 см. Лесно се адаптира към сух климат, но в домашни условия изисква напръскване сутрин. Най-интересното е, че при този вид цветът расте не на върха на стъблото, а в основата. Самият цвят до последния момент е загадка какъв ще бъде – срещат се яркочервени, розови и дори златисти.
2. Нотокактус. Уникален кактус от рода Пароди. Много цветари го отглеждат заради невероятно красивите цветове и оригиналната структура на стъблото. То е сферично, с диаметър 11 см. Има от 8 до 12 ребра с радиално разположени шипове. Цъфти с яркочервени цветове, достигащи размер 4–6 см. Великолепна украса на жилищни помещения и оранжерии.
1. Блосфелдия. Ето го и най-малкият кактус, чието стъбло не надвишава 1–1,5 см. Този удивителен вид се среща високо в планините между Южна Боливия и Северна Аржентина. Миниатюрният кактус няма ребро и бодли, през периода на цъфтеж се украсява с чаровни бели и розови цветове. Расте само върху чакълести повърхности или в пукнатини на скали. В саксии с пръст бързо изсъхва.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Известни са 6 вида блосфелдия. Това е единственият вид сред цялото разнообразие от кактуси, който може напълно да изсъхне и след поливане да оживее отново.