Различен е произходът на наименованията на улиците и булевардите в София. Повечето от тях носят са кръстени на герои, исторически личности, хора с доказан принос в история, културата и обществената дейност. Съществуват, разбира се, и абстрактни имена, създаващи усещания за идилична атмосфера. Но има и наименования, които звучат доста странно. Ето някои от тях:
Абоба, Крива река
Това е единствената улица в София, което се чете по един и същи начин от двете страни. Абоба е старото име на град Плиска. Според историци се превежда като “земен вал” от езика на прабългарите.
Безименна, Хаджи Димитър
Горски дух, Драгалевци
Ул. “Горски дух” започва от централната улица в кв. Драгалевци, която също носи интересно име “Папрат”. Не се знае защо е кръстена така. Тук няма гора, само няколко дървета. Най-вероятно е кръстена на разказа на Николай Хайтов “Горски дух”.
Джавахарлал Неру, Люлин
В комплекс "Люлин" е построен и паметник на Джавахарлал Неру, политик от Индия. Той е бил водач на социалистическата фракция на Индийския национален конгрес по време и след индийската борба за независимост от Британската империя.
Жабокрек, Лев Толстой
Жабокрек е местност в Рила. Прочута е с т.нар. партизанска Жабокрекска акция, при която е нападната Кочериновската почивна станция и е пленена охраняващата рота от запасняци. Разбити са работилници и складове в местността Жабокрек. На обектите са нанесени големи материални щети.
Зли дол, Западен парк
Улицата е кръстена така в памет на Ботевата чета. След смъртта на Ботев, неговият отряд слиза от Балкана в Зли дол, където води своето последно сражение. Тук четата е напълно разбита.
Кобилино бранище, Редута
Кобилино бранище е седловина/проход в Рила. Намира се между Воден връх и Лопушки връх. Интересното е, че през този проход минава главният вододел, т.е. истинското сърце на Балканския полуостров.
Конче Вихрогонче, Дружба
Улицата носи това име от 2011 г. Преди това е носела просто числено име.
Лакатушна, Камбаните
Любопитното тук е, че улицата е абсолютно права, минава между Самоковско шосе и продължава почти до Искър. Само в края е леко крива, по-скоро образува 2 рога и наподобява вилица.
Лелинска чука, Красно село
Странното име всъщност е наименование на махала в Кюстендилско, по-скоро в село Лелинци.
Лунна папрат, Бояна
Люботрън, Лозенец
Люботрън е име на връх, разположен на границата на Косово и Северна Македония.
Мечково усое, Горна баня
Момково, Люлин
Народен певец, Бъкстон
Попова шапка, Редута
Резньовете, Бояна
Малък Резен и Голям Резен (оттук Резньовете) са върхове, които са разположени във Витоша, на изток от Черни връх, с когото са свързани чрез платовидно вододелно било. Ако погледнете към тях от София, те изпъкват най-рядко със своята силно наклонена източна стена.
Скомбриус, Княжево
Смесна китка, Княжево
В кв. Княжево има няколко улици с имена на цветя и растения - Витошко лале, Горска теменужка, Детелина, Къпина, Явор.
Съзнание, Орландовци
Улица “Съзнание” е осеяна с малки едноетажни и двуетажни къщи, разположени по дълга пътна артерия, която води до гробищата. Откъде идва името, никой не знае. Любопитно е, че улица “Съзнание” се пресича с малки улички с не по-малко любопитни имена: Знаме на труда, Мелодия, Свързочник.
Три уши, център
Странното име “Три уши” всъщност е планински рид в Западна Стара планина, в най-западната част на Софийската котловина.
Фурка, Лагера
Шаварски път, Хладилника
Името идва от местността “Шаварите”, уникална местност, разположена, където р. Черни Искър се влива в язовир Искър. Буквално означава “тръстиково поле”, “бара”.
Щастие, Захарна фабрика
Това е една от най-късите пътни артерии в София, около 20 м. Никой не живее тук.
Намира се сред гетото Филиповци и не е асфалтирана.
И още няколко вдъхновяващи имена на улици в Софий, чийто произход е неясен:
Усмивка, Красива гледка, Детска мечта, Кукуряк, Русалка, Кадемлия, Българка, Сребърна, Будилник, Райска градина, Великан, Маргаритка, Слънце, Звезда, Трудолюбие.