Към юли 2020 г. в Европа има около 100 градове с население над 500 хиляди жители – от тях 35 са с повече от 1 милион. Столицата на Руската федерация – Москва, е най-големият град на континента с население 13 милиона жители. Сърцето на руската столица е Централният административен окръг, който включва 10 важни района на Москва.
Сред тях Тверският район е святая светих – тук са разположени московският Кремъл, Червеният площад, храмът „Василий Блажени“, Болшой театър, най-големият магазин ГУМ, най-реномираните хотели, много театри, музеи и църкви.
Арбат не се нуждае от дълго представяне - това са тихи улички, изящни църкви, Старият Арбат с невероятно изобилие от павилиони и сергии с прочутите руски кукли „матрьошки“, с улични певци, изпълняващи вечните хитове на Булат Окуджава; с мемориални музеи-апартаменти (например, на поетите Андрей Бели и Александър Сергеевич Пушкин) и удивителната къща-пчелна пита „Мелников“.
Пресненският район е модерното сърце на града: небостъргачите на бизнес-центъра Москва-сити, наскоро обновената Зоологическа градина, модерни театри... Туристите е подходящо да се отбият тук за половин ден на екскурзия, макар и само заради панорамните площадки на някой от небостъргачите в Москва-сити.
Таганският район може да се нарече духовен център на Москва. Тук са запазени едни от най-красивите и най-старите манастири на града - това са останките от Рогожското селище на старообрядците, Новоспаският, Покровският и Андрониковият манастири.
Районът Хамовники с право носи титлата „най-музейният район“ на Москва. Тук се намира Държавният музей на изобразителните изкуства „А. С. Пушкин“ - с най-добрите временни изложби в Русия, обширните колекции на Музея на Москва, къщата-музей „А. И. Херцен“, Художествената галерия на Зураб Церетели и, разбира се, къщата-музей на Лев Толстой.
Кои са 5-те най-малки градове в България?
Метрото е най-практичният вид транспорт в мегаполиса. Влаковете се движат като по часовник, интервалите обикновено са 2-3 минути през деня, а 4-6 минути рано сутрин и късно вечер. Московското метро само по себе е произведение на изкуството – всяка спирка има свое собствено художествено оформление. Превратностите на надземния транспорт - задръстванията и трудностите с паркирането, както и красотата на московското метро подсказват, че това определено е най-добрият и бърз начин да стигнете от точка А до точка Б. Дневно метрото на Москва превозва средно 6 милиона пътници – рекордът е поставен на 6 септември 1997 г. с 14 милиона пасажери.
За да се видите максимума от московските забележителности, е най-добре да се включите в екскурзионна обиколка на града: може да се избират различни програми с продължителност от няколко часа (обиколка с автобус за разглеждане на центъра на града) до няколко дни (Москва и нейните околности).
Кой е третият по големина град в България?
Музеите на Москва
След като се възхитят на стените от бели камъни и червени тухли на красивата столица и се препънат няколко пъти в паветата на Червения площад, туристите се втурват към музейните хранилища. И има защо: изборът на изложбени зали в Москва е наистина огромен.
За злато, диаманти и антики трябва да посетите Кремъл - Оръжейната палата и Диамантения фонд. Изкуството, което трае вечно, се съхранява в най-добрите изящни музеи в Русия - Третяковската галерия и Пушкинския музей, Централния дом на художниците и Музея на модерното изкуство.
Историята в плът демонстрират главният Исторически музей и тематичните колекции на Централния музей на Великата Отечествена война, музеят-диорама „Битката при Бородино“, Музеят на древноруската култура „Андрей Рубльов“, Музеят на историята на Москва. Имена, които говорят сами за себе си.
И накрая, би било непростимо да не споменем мемориалните колекции, които разказват за живота на велики руски писатели и поети: Музеят-апартамент на Пушкин на Арбат, Домът на Тургенев, Музеят на Маяковски, „Лошият апартамент" на Булгаков (където се развива действието в романа „Майсторът и Маргарита“), къщите-музеи на Чехов, Толстой, Есенин, Достоевски.