Някои музикални устройства са толкова големи, че понякога се състоят от няколко музикални инструмента, събрани заедно - за да образуват един вид „хибриден“ музикален инструмент.
Най-голямата тръба в света - „Големият Карл“
Тази тръба (туба) се намира в музикален магазин в Ню Йорк, където е от 1900 г. „Големият Карл“ тежи над 45 кг и е висок около 2.5 метра - много повече от типичната обикновена тръба. Звукът му е такъв сякаш в него са събрани пет тръби, а изтръгваните ниски ноти са много силни.
Най-голямата цигулка на планетата
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Най-голямата цигулка в света е дълга 4.2 метра и се нуждае от трима души, за да свири – но все пак на нея може да се свири. Двама цигулари работят с лъка, а друг седи и натиска струните. Този инструмент тежи около 130 килограма и свири мелодия, много по-ниска от цигулка с нормален размер - с около 3 октави по-ниско. Записана е в Книгата на рекордите на „Гинес“ през 2012 г. и е изработена от 15 немски майстори-цигулари в град Маркнойкирхен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Кои са топ 10 най-стари държави в света?
Симфоничната къща
Този музикален инструмент представлява сграда. Създаден е от двама архитекти едновременно като къща и функциониращ музикален инструмент. По същество това е контейнер, излъчващ вибрации. Съдържа две огромни арфи, чиито звуци се предават през тръби във всекидневната, която действа като акустична камера. По този начин музиката звучи в цялата къща. Според архитектите това дава по-добра възможност да се насладите на висококачествена музика и вдъхва любов към изкуството.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Органът в Будоар хол
Този огромен орган се намира в Атлантик Сити, Ню Джърси (САЩ) и може да се похвали с титлата „най-големият орган, създаван някога“. Този орган има най-много тръби - явно това е индикаторът, по който се измерват органите. Той има има седем клавиатури и... 33 000 тръби.
Органът Gret Stalakpeep
Органът Gret Stalakpeep е друг орган, който претендира пък въобще за званието „най-големият музикален инструмент в света“. Намира се в пещерите Лурай в американския щат Вирджиния, дълбоко под земята. Създаден е през 1954 г. от Лиланд Спринкъл, математик и учен от Пентагона.
Кой има най-голямата армия в света?
Октобасът
Октобасът е най-големият струнен инструмент за оркестър въпреки, че само една известна композиция - „Меса“ на Шарл Гуно, се нуждае от него. На него обикновено свирят двама души. Октобасът е създаден през 1850 г. от французина Жан-Батист Вийон.
Големият барабан
Най-големият барабан в света е произведен в Южна Корея. Неговият диаметър надвишава 5.5 метра. Той е записан в Книгата на рекордите на „Гинес“, след като бил завършен през 2011 г. Това е версия на традиционния корейски барабан „чон-го“.
Огромните флейти
Двойните контрабасови и субконтрабасови флейти не са обикновени флейти. Тези гигантски инструменти произвеждат музика в по-ниски октави и изобщо не приличат на обикновените малки флейти. Контрабасовата флейта е дълга около 5.5 метра, докато субконтрабасовата е с дължина над 4.5 метра. Те имат формата на тръба, която се превръща в триъгълник и се свива. Някои музиканти иронично сравняват звука им с шум, който би бил перфектният саунд-трак за роботизирана пералня.