За да може организмът да се справи по-бързо с простудата, трябва да се храните правилно. Лекарите съветват пациентите да пият колкото е възможно повече течности, поне 2.5 литра на ден. Това помага за овлажняване на лигавиците на дихателните пътища. Водата извежда токсините от тялото. Полезни са също натуралните плодови сокове и чайовете.
По време на настинки и простуди е по-добре да не преяждате. Не бива да ядете пържени, пушени и мазни храни. Има продукти, подходящи при простуда. Ето осем от тях, подредени отзад напред по интензивност в защитата от простуди.
5. Говеждо месо. При настинка организмът се нуждае от витамина рибофлавин. Другото му название е B2. Той изпълнява много функции, включително повишава скоростта на имунния отговор към различни инфекции, насърчава производството на антитела, които се борят с бактериите. Намира се изобилно в животинските продукти, особено в месото и черния дроб. Затова говеждо месо няма да навреди – главното му предимство е, че не е тлъсто. Но свинското и овчето месо трябва да се изхвърлят от менюто. При това месото е белтъчна (протеинова) храна. Имуноглобулините са антитела, необходими за борба с вирусите и бактериите - а те също са протеини. Ето защо, на всеки етап по време на простуда е необходимо да се консумират белтъчини: сухо (нетлъсто) месо, риба, домашни птици и морски дарове.
4. Карфиол. Карфиолът, заедно със сходните му брюкселско зеле, броколи и най-вече аспержи са богати на витамин С, който ни е необходим за борба с простудите. Те също така съдържат глутатион – а този антиоксидант има противовъзпалително, детоксикиращо действие и подпомага поддържането на имунните клетки. Карфиолът съдържа още витамин К. В комбинация с мастни киселини той има противовъзпалително и бактерицидно действие.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
3. Чесън и лук. 100 г чесън включват 95% от нужната ни дневна стойност на витамин В6. Той е необходим за производството на клетки от съществено значение за правилното функциониране на имунната система. Чесънът съдържа много манган, който подпомага интензивно имунната система, както и веществото алиин. След като започнете да дъвчете чесън, алиинът се превръща в алицин - естествен антибиотик, който прекъсва растежа на вредни бактерии и повишава устойчивостта на организма към инфекции.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Лукът също повишава съпротивляемостта против вируси и има бактерициден ефект. Съдържа много витамин С, като в това отношение дори изпреварва портокалите.
2. Мед. Медът има антибактериални свойства. Съдържа много захари и киселини, които се борят срещу патогените. Ако заболяването е тежко, с усложнения, медът не може да замести лекарствата, но е в състояние да се справи с лека настинка. Обаче не го слагайте в горещо мляко, защото при силно нагряване някои от витамините му изчезват.
1. Пилешки бульон. При настинка, особено при грип, апетитът често изчезва. Но никой не може да откаже пресен пилешки бульон, защото е ароматен и апетитен. Пилешкото месо съдържа мощния антиоксидант цистин, който неутрализира някои токсини. В бульона се съдържа и цинк, а благодарение на него продължителността на всяка настинка се намалява с до 40%. Също така, цинкът изобилства още във варената риба, пшеничните трици, месото от домашни птици.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет