Всички сме чували съвета автомобилът да се "загрява" преди тръгване, особено при минусови температури през зимата. Идеята на това действие е да се нормализира температурата на двигателя и да се доближи в по-голяма степен до работната му такава, ако навън градусите са отрицателни.
Още: Сваля ли кръвното червеното вино или е просто мит
Още: Какви са особеностите в приготвянето на диво свинско месо
Тези, които следват правилото, твърдят, че със „загряването“ на автомобила двигателят се натоварва по-малко и по този начин се удължава животът му. Убедеността е това твърдение е основна причина да наблюдаваме как през зимата хора прекарват десет-петнадесет минути в колите си, със запален двигател, преди да потеглят.
Дали обаче наистина този съвет се базира на факти и изследвания или е просто мит? Отговор на този въпрос дава Джон Поул от изданието AAA Northeast’s Car Doctor.
Според Поул няма никакво основание зад този съвет. Повечето съвременни автомобили имат синя лампа, посочваща, че двигателят все още е „студен“ и не е готов за потегляне.
Още: Как се оказва първа помощ при гълтане на език
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 6 януари /валутен калкулатор/
Докато тя свети, не е препоръчително да подавате много газ към двигателя. С угасването на лампата обаче, което обикновено става много бързо, автомобилът е готов за тръгване. Не е необходимо да чакате повече да се „загрява“, смята Поул.
източник: Expert.bg