Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наблегнете на сините и лилави растителни храни, за да блестите с остър ум

14 август 2021, 06:55 часа

Знаем, че е важно да включите възможно най-много растителни храни в менюто си. Но специално място сред тях имат тези, които имат син, лилав и виолетов цвят. Тези храни съдържат антиоксиданти и други вещества, важни за здравето на мозъка и нервната система, от които тялото се нуждае.

Още: Защо много хора смятат, че канелата помага при високо кръвно?

Още: Полезно или вредно е миенето на месото преди готвене?

Мозъкът е в центъра на нервната система, той контролира всички органи на тялото, регулира сензорната информация и мускулната активност. Мозъкът контролира синтеза на хормони. Здравият мозък е всичко за нас: той ни позволява да разбираме света около нас, да запомним информацията, да научим нови неща, да се концентрираме, да мислим логично.

Сини и лилави храни и вашият мозък

Ако здравето на мозъка ни се е влошило, изпитваме дисбаланс на настроението (депресия и тревожност), проблеми с вниманието, паметта и движението, трябва да се вземат мерки.

Още: Лекар разяснява най-често срещаните причини за затруднено дишане в легнало положение?

Още: Защо не се препоръчва да ядем банани на гладно?

Сините, лилавите и виолетовите растителни храни съдържат високи концентрации на антиоксиданти, а именно тези, които предпазват мозъка и нервната система от оксидативен стрес и възпаление от увреждане на свободните радикали.

Антоцианините са синьо-виолетови пигменти, открити в растителните храни . Те имат способността да проникнат през кръвно-мозъчната бариера, засягайки мозъчните клетки.

Антоцианините принадлежат към групата на флавоноидите - фитохимични съединения. Тяхното положително въздействие върху организма е подобряване на съдовата функция, кръвообращението и когнитивните функции.

Боровинките и ягодите забавят риска от когнитивен спад, а боровинките помагат за укрепване на паметта. Антоцианините подпомагат мисленето и паметта, като намаляват възпалението и инхибират увреждането на ДНК в мозъка.

Още: Какви скрити ползи има чаят от невен

Още: Яжте моркови всеки ден и вижте как тялото ви се променя

Сокът от боровинки съдържа полифеноли и антоцианини и има силно антиоксидантно действие, предпазвайки мозъка от оксидативен стрес.

Боровинка

Въвеждането на боровинки в менюто (до 1 чаша пресни плодове) помага за подобряване на когнитивните функции. Фитохимикалите в тези плодове обръщат стареенето на невроните и поведението.

Препоръчително е да изберете плътни, равномерно оцветени боровинки. В плодовете не трябва да има излишна влага.

Сливи

Сините сливи съдържат фенолни вещества - неохлорогенова и хлорогенова киселина.

• Неохлорогеновата киселина е в състояние да потисне възпалението в мозъка.

• Хлорогеновата киселина има антиоксидантен ефект и може да премине през кръвно-мозъчната бариера, показвайки неврозащитни свойства за мозъка.

Тъмното грозде, стафиди, къпини също са полезни за здравето на мозъка.

Лилаво зеле

Китайското зеле с лилав цвят съдържа повече ценни за тялото ни вещества от другите видове: по -висока концентрация на фенолни киселини и флавоноиди в сравнение с бялото зеле.

Лилави картофи

Отличен източник на антиоксиданти (витамин С и антоцианини, феноли, флавоноиди).

Продуктът има висока концентрация на витамин В6, който е от съществено значение за дейността на мозъчните клетки и нервната система. Неговата функция е да произвежда невротрансмитерите серотонин и допамин.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес