На няколко километра южно от известната Велика пирамида в Гиза се намира най-старата пирамида в Египет – на фараона Джосер. Тя е построена около 2630 г. пр. Хр. Издигната е чрез подреждане на каменни платформи една върху друга, които образуват стъпаловидна структура. Архитектът на тази пирамида е върховният жрец Имхотеп, който е бил и съветник на фараона Джосер. Дълго време специалистите я смятали за най-старата в света. Последните открития от другата страна на земното кълбо обаче променили това мнение.
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
В древна Америка пирамидите били много популярни по времето на маите, ацтеките и инките. Сред високопланинските пустини на Перу в началото на ХХ век археолозите случайно открили голям древен град, наречен Карал. Поради сложността на неговите структури, отначало предположили, че е построен сравнително наскоро. Обаче проучване от 2001 г. показало, че това не е вярно.
Чрез въглеродни изотопи за датиране на строителните материали, използвани за изграждането на Карал, екипът установил, че градът може да е съществувал още през 2627 г. пр. Хр. Въз основа на това откритие археолозите предполагат, че шестте тукашни пирамиди може да са съществували преди египетските. Но понеже точните дати на сградите в Карал не са сигурни, е трудно да се каже чие е първенството.
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
А в същото време геолози от Индонезийския институт на науките заявяват, че са открили най-старата пирамида в света - тя се намира в Индонезия, на планината Гунунг Паданг („Планина на просветлението“). Те съобщили за това на среща на Американския геофизичен съюз във Вашингтон. Гунунг Паданг е планина, по чиито склонове археолозите преди това открили многоетажни структури с основна пирамида на върха. Разкопките започнали още през 1914 г., когато най-горе били намерени базалтови мегалити.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
А през 2011 г. индонезийският геолог Дани Натавиджая възглавил обширни изследвания на планината. Той заявил, че това не е просто четириъгълна планина, а наистина пирамида, създадена изкуствено заедно с други структури. Най-горе се намират базалтови колони, с които е буквално осеяна площ от 15 хектара. Дължината на колоните е около метър, диаметърът им - няколко десетки сантиметра.
„Ние смятахме, че в миналото тук просто е имало някаква сграда. Оказа се, че тя се простира много надолу, състои се от няколко слоя и заема почти целия обем на планината“, разказва геологът Анданг Бахтиар.
Колко древни са египетските пирамиди?
Още: Котките пазят дома и стопаните си от зли сили и магии
Използвайки рентгенова томография, георадар и други методи, геолозите установили, че пирамидата не е била просто издигната върху повърхността, а навлиза дълбоко в планината. Вторият слой се намира на дълбочина 3 метра, третият – на около 15. Следва четвърти, базалтов слой, който се е образувал след вулканично изригване и може да е използван, обработван и преобразуван от древни строители.
В продължение на няколко години изследователите вземали каменни проби от различни части на пирамидата. Първото датиране на повърхностните мегалити показало, че те са на 1500 години. Възрастта на мегалитните структури дълбоко под земята обаче се оказала до 28 хиляди години, което прави индонезийската пирамида не само уникална структура, създавана в продължение на хилядолетия, но и най-старата пирамида в света.
Изследователите са сигурни, че пирамидата е имала религиозно значение. Днес местните жители използват терасите й като място за медитация - а преди хиляди години може да е била ползвана за същата цел.
„Това е уникален храм - казва Натавиджая. - Огромен е. Хората смятат, че праисторическата архитектура е била примитивна, но този паметник показва, че грешат."
Обаче други изследователи все още са скептични относно откритията на Натавиджая. Те засега не са потвърдени от други изследователски групи и последните данни все още не са рецензирани. Резултатите от работата му обаче позволиха да се научи повече за структурата на пирамидата и вероятно ще разпалят отново споровете за нейната реална възраст.