Нарастващата популярност на изхранване тип „шведска маса“, предлагано все по-масово от хотелите и местата за туристическо настаняване, налага познаване на значението на термина, за да се подготвите какво да очаквате като клиент и да направите информиран избор. Корпоративните партита, приеми и различни събития пък наложиха масово да говорим за блок маса.
Кардиолог: Това е най-полезната закуска - регулира кръвната захар и сваля холестерола
Разлика между блок маса и шведска маса – има ли такава?
Със сигурност не само сте срещали термините блок маса и шведска маса, но ако пътувате, макар да е по работа, сте се възползвали поне веднъж от шведската маса като начин за изхранване в местата за настаняване. От друга страна, все по-често културни, корпоративни, политически и други събития не протичат без модерната блок маса. И тъй като приликите между тях са много, вероятно се колебаете има ли изобщо разлика, или двата термина са взаимнозаменяеми и как се нарича масата с храна зависи от събитието, мястото и повода. Основната разлика се оказва не свързана със събитието, а с това как се консумира храната.
Заради свръхтуризма: Европейска столица забранява строителството на нови хотели
И при шведската, и при блок масата по правило имаме трапези с кристално бели покривки, отрупани с храна. Предлагат се плодове, зеленчуци, риба, тестени изделия, чай, кафе, сок, алкохол, десерти, предястия и салати – на практика няма ограничение във вида храна, която може да се поднася. Няма ограничения и в количествата, които гостите могат да консумират, както и дали ще се ограничат до любимото си ястие, или ще опитат от всичко по няколко пъти. Именно това поражда поразителната прилика между блок и шведската маса, от която естествено следва и въпросът каква е разликата между блок маса и шведска маса.
Ключовата разлика, която често можем да разпознаем и като единствена разлика, е начинът, по който се консумира храната на блок и на шведска маса. Докато при шведската маса може да напълните чиниите си с избрана от вас храна и спокойно да се отправите към някоя от свободните маси, където да ѝ се насладите седнали и спокойно на храната, докато се нахраните, то при блок масата ще трябва да консумирате всичко прави. При блок масата места за сядане липсват, поради което се хапва „на крак“. Хапването на крак предполага, че не се очаква да се наядете с предлаганата храна, а да опитате от нея. Храната е като комплимент към дадено събитие – било то корпоративно, социално, културно, докато храната, предлагана на шведската маса, обикновено е начин за изхранване на гостите в хотели и места за настаняване, част от туристически продукт, и се очаква отседналите да се нахранят добре – без ограничение в количеството. Именно липсата на ограничение в количеството, което може да се консумира, е привлекателно за чревоугодниците, които обичат храната и се хранят с порции, по-големи от обичайните.
Туристите в Европа се завръщат към all-inclusive пакетите
История на шведската маса
Погрешно се счита, че шведската маса е маркетингов трик или откритие на хотелите –тоест продукт, създаден от и за съвременния туризъм. Корените на това гастрономическо изживяване се проследяват в древни времена, което го прави интригуващо пътешествие в историята. Още древните цивилизации – гърците, римляните, египтяните са били домакини на пищни пиршества, включващи подобни богато отрупани трапези с разнообразен набор от ястия, от които гостите да си вземат каквото и колкото пожелаят. В своя модерен и съвременен вид обаче шведската маса произхожда от държавата, чието име носи – Швеция, където откриваме първите шведски маси. През 18 век пак там шведската маса се превръща в начин на хранене на гости, пристигащи от далечни места – ето я търсената връзка с хотелите, където се посрещат далечни гости и се настаняват. Шведската маса бързо завладява света и се превръща в емблематична за Лас Вегас, в казина и курорти, в круизни кораби, в хотели и места за туристическо настаняване.
Какво да сложа на шведска маса – не пропускайте тези 5 храни