Вече са факт първите свидетелства за мечки в Родопите и Стара планина. Мечките в българските планини не са изненадващо явление, а всяка година те нанасят сериозни щети на много домакинства и животновъди.
Мнозина обаче са притеснени от реалната възможност да срещнат мечка докато се разхождат в гората. Запалените планинари трябва да знаят, че дори в такава опасна ситуация имат шанс, стига да вземат някои мерки.
Главата при мечките е разположена сравнително ниско и затова те невинаги забелязват, че покрай тях се намира човек. Ето защо е важно, докато се разхождате в планината, да вдигате колкото се може повече шум, така че всички животни наоколо, и особено мечките, да са сигурни, че идвате. Някои хора например си подсвиркват с уста.
Ако се разхождате в гората, бъдете много внимателни да не застанете между мечка майка и нейните малки. Това е много опасно. Ако подобно нещо се случи, неминуемо ще чуете заплашителния звук от чупене на клони докато мечката се засилва към гърлото ви. Запазете самообладание, тъй като тези няколко секунди са от жизненоважно значение - в тях трябва да определите какъв вид мечка тича към вас.
Ако е мечка гризли (кафявите мечки са подвид на гризлите), помнете да се правите на умрели, когато се надвеси над вас. С малко късмет, мечката скоро ще се отегчи и всичко ще е наред. Ако обаче е черна мечка, която ви удря и драска по тялото, със сигурност не трябва да се правите на умрели. Трябва да се борите, защото иначе тя може да ви изяде.
В случай, че имате лошия късмет да срещнете мечка, експертите имат още няколко съвета:
- Увеличете ръста си. Направете така, че да изглеждате по-големи. Размахвайте ръце над главата си и се дръжте застрашително. Можете да вдигнете и якето над главата си, за да изглеждате по-големи.
- Ако имате раница, оставете я. Не хвърляйте раницата си в никакъв случай, тя е поне някаква защита за гърба ви.
- Избягайте прекия контакт с очи. Мечката може да възприеме това като заплаха и да я провокирате да атакува.
- Звуците по време на сблъсък могат да помогнат или да навредят. Издаването на звуци срещу по-малки мечки може да е от полза, защото ще ги уплаши. При възрастни мечки обаче звуците често разпалват любопитството.
- През нощта е добре ако използвате силен фенер, насочен в очите на мечката. Дори светкавица от камера може временно да заслепи животното.
- Бягането не е препоръчително. Животните са професионалисти в преследването на плячката си, а мечките могат да развият скорост от 64км/ч
- Не се крийте в неблагонадеждни убежища като палатка например. Мечките не са глупави и няма да си помислят, че просто сте изчезнали.
- Често катеренето по дърветата няма да помогне. Много мечки също могат да се катерят по дърветата
- Опитайте се да създадете дистанция между себе си и мечката и да поставите нещо между двама ви - дърво или камък.
Още: Как да подобрим оросяването на мозъка по естествен път?
Още: Чудесата могат да се случат само, когато пуснем контрола