След около почти едногодишно пътуване и изминати 700 милиона километра американската сонда MAVEN достигна целта си и както бе планирано влезе в орбита около Марс, гласи съобщение на NASA до световните агенции. Сега започва същинската работа на мисията, която струва 671 млн. долара.
Още: Магнитна буря за неделя, 20 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитна буря за събота, 19 април 2025: Прогноза от САЩ
През следващите шест месеца ръководителите на полета ще регулират височината, на която ще работи сондата, и ще проверят научната апаратура. След това Мейвън ще започне да взема проби от горните слоеве на атмосферата на Марс. Тя ще работи от орбита, няма да каца на планетата.
Сондата MAVEN (Mars Atmosphere and Volatiles Evolution) беше изстреляна на 18 ноември 2013 година.
Още: Магнитна буря за петък, 18 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Открит е извънземен живот: Най-впечатляващите досега данни
MAVEN е първата мисия, която ще изследва марсианската атмосфера. С помощта на девет уреда учените ще се опитат да изяснят по какъв начин и защо от плътна и влажна тя се е превърнала в толкова рядка и суха. Учените предполагат, че вероятната причина е слънчевият вятър. Те ще наблюдават какво става, когато той и други заредени частици се сблъскват с горните слоеве на марсианската атмосфера и ги отнасят.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Притеснително: Силна слънчева буря се насочи към Земята
Още: Магнитна буря за четвъртък, 17 април 2025: Прогноза от САЩ
Като изследват днешната атмосфера, специалистите се надяват да научат за участвалите в явлението процеси и след това да използват компютърни модели, за да разберат какво се е случило в миналото. В крайна сметка те искат да знаят дали на Марс е имало условия, за да еволюира живот.
Другата важна задача, поставена от NASA на MAVEN, е да поддържа връзка с двата марсиански роувъра, които продължават мисията си.
Продължителността на мисията на MAVEN е поне една година. Ако горивото бъде изразходвано внимателно обаче, апаратът може да издържи и 10 години - почти цял слънчев цикъл.
Още: Коперник може да е заимствал своя хелиоцентричен модел от древен арабски астроном
Още: Магнитна буря за сряда, 16 април 2025: Прогноза от САЩ