Розовата вода е позната още от римско време, когато римляните са я употребявали за освежаване на въздуха в домовете. Смята се, че персите са първите, които я включват в кулинарията. Те изобретяват марципана, който се приготвя от земни бадеми, захар и традиционния аромат на розовата вода. Арабите овкусяват десерти и сладки напитки с нея. През средните векове се превръща в средство за лекуване на депресия и се ползва при къпане. За първи път в 10-ти век прочутият арабски лекар Авицена я използва, като я добива чрез метода на парната дестилация.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Днес розовата вода се прилага в медицината, парфюмерията и козметиката. Прави се от роза дамасцена и нейните розови листа. Течността е вторичен продукт от процеса на парна дестилация, при който маслото се отделя на повърхността.
Днес можем да открием розова вода почти навсякъде. Важно е внимателно да гледаме етикета дали съдържа други добавки и да купуваме 100% натурална био розова вода без консерванти, изкуствени съставки и ароматизатори. България е водещ производител на розово масло и розова вода, но дори и тук в магазините се продава такава, съдържаща вредни химикали.
За какво се използва розовата вода?
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Полезна е за суха и мазна кожа, тъй като регулира и балансира производството на себум. Антибактериалните й свойства са полезни при лечение на дерматит и акне. Не дразни чувствителната и суха кожа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Успокоява кожните раздразнения
Противовъзпалителните ѝ свойства я правят ефективна при лечение на раздразнения и кожни проблеми. Премахва зачервявания и подпухналост, облекчава симптомите на екзема.
Подмладява
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Използва се широко в козметиката против бръчки, тъй като изглажда и тонизира кожата.
Източник на антиоксиданти
Розовата вода съдържа розово масло и е източник на важни антиоксиданти, които помагат за възстановяване на клетките от увреждания.
Спомага за лечение и превенция на инфекции
Притежава антисептични свойства, които помагат при лечение и превенция на инфекции. Приемането на розова вода облекчава симптомите при настинка и болки в гърлото. Полезна е за зарастване на изгаряния, порязвания и драскотини. Обтриването на раната на кожата с розова вода дезинфекцира и пази от инфекции.
Действа като антидепресант
Ароматът на рози мигновено ни кара да се чувстваме по-добре. Розовото масло успокоява централната нервна система, намалява чувството на безпокойство и подобрява настроението.
Намалява главоболието
Още в древността розовата вода се използва в ароматерапията за облекчаване на главоболието чрез компреси.
Подобрява храносмилането
Освен външно, розовата вода може да се приема и вътрешно. Пиенето на розова вода облекчава стомашни раздразнения и помага за доброто храносмилане.
Подхранва косата
Втриването на розова вода в корените на косата след измиване, подхранва косата и намалява пърхота.
Успокоява очите
Ако очите ви са уморени и възпалени, напръскайте памучен тампон с розова вода и го наложете върху очите. Това премахва зачервяването и намалява подпухналостта под очите.
Предложение за лесна домашна маска за лице против бръчки
Смесете 1 белтък, няколко намачкани листенца роза, 1 чаена лъжица мед и 1 чаена лъжица розова вода. Нанесете върху лицето и шията и оставете да изсъхне напълно, след което измийте със студена вода.