1.Използване на мулч
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Още: Лекар: Кои храни понижават най-бързо кръвната захар?
Директната слънчева светлина може да нанесе вреда на растенията ви, но мулчът може да ги спаси.
Той дори намалява и поддръжката им, спестява вода и може да насърчи растежа им.
Мулчиране може да направите, използвайки слама, люцерна, вестници, черни пластмасови листове или дори водорасли.
Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Опитните градинари поливат пипера с това и реколтата им винаги е богата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
2. Ранно утринно поливане
Както добре знаете, когато пием вода сутрин, това може да е полезно за нас, като същото важи и за растенията, за които се грижим. Топлите вълни могат да издърпат влагата от почва и да дехидратират по-плитките корени, а поливането по-рано през деня, ще запази корените хидратирани преди да е настъпила жегата. Това може да предотврати и топлинния стрес, който да изгори растенията.
3. Направете навес
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Друг вариант, при който да предпазите растенията от жегата, е да им направите навес или някакво покритие, като е важно само да сте сигурни, че им осигурявате достатъчно място да дишат и да растат свободно. Не покривайте прекалено близо, за да може полезни насекоми, като пчелите например, да работят също свободно и за да не спарите градината. Ако имате по-малка площ, можете да използвате и чадър за вътрешен двор, който да отваряте през следобедните часове, когато слънцето е особено силно.
4. По-едрите растения да правят сянка на по-слабите
Алтернатива на навеса е да използвате по-силни и големи растения, със здрави коренови системи, като "покривало" за по-малките и по-слаби такива. По-младите винаги първи ще отнесат жегата, ако са изложени директно на нея, но сянката от по-здравите ще ги пази от това. Въпреки това, трябва да сте сигурни, че все пак достига частична слънчева светлина и до тях, защото и постоянната сянка може да им навреди също толкова много.
5. Засаждайте растенията по-надълбоко
При късно засаждане или ако живеете на целогодишно топло място, засадете семената по-надълбоко от обикновено. Докато все още е пролет, разликата в сутрешните и следобедните температури е по-голяма, но тази разлика намалява с напредването на лятото. Така високите температури и директната светлина могат да изсушат почвения слой, но засаждането на семенца по-надълбоко ще спасят кореновите системи, няма да ги задуши и изсуши.
3 бабини рецепти за изобилие от домати в градината
6. Не прекалявайте с поливането
Преполиването може да е също толкова вредно, колкото й изсушаването на почвата. Разбира се сушата е много опасна, карайки листата да се свиват, за да се защитят от топлината, излагайки по-малко площ от себе си на слънце, но преполиването може да загние корените или да им докара гъбични заболявания. Затова просто поливайте балансирано и когато слънцето залезе, растенията сами ще се изправят.