Всяка домакиня иска да създаде такава атмосфера в къщата, че всеки, който живее в нея или идва на гости, да се чувства удобно. Красиви мебели, завеси, картини, цветя, възглавници - всички тези елементи допринасят за създаването на комфорт и топлина. Но неприятната миризма в къщата може да анулира всички тези усилия. За да предотвратите това, са достатъчни най-често срещаните природни средства. Използвайки няколко прости начина, можете да напълните къщата с аромат, като й придадете необичайни и индивидуални характеристики.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 6 януари /валутен калкулатор/
Готови естествени аромати
Най-лесният начин да напълните дома си с приятни миризми е да отидете до магазина и да закупите готови ароматни продукти. Много производители предлагат различни устройства, използващи естествени етерични масла. Най-често срещаните включват:
Разгадайте характера по любимите аромати
Още: Стихотворение на деня, 6 януари, от Дамян Дамянов
Още: Всяка баба знае: Ето какви са тайните на най-пухкавата баница
- Ароматна лампа - Устройство, състоящо се от 2 части: в горната част се излива вода, смесена с етерично масло, в долната част е разположена свещ. Лампата разпространява приятен аромат и унищожава въздушните бактерии. Освен това се вписва идеално в интериора.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-подходящите ястия за червено вино
Още: Топ 30 фрази за любовта и раздялата, които всеки разбира по трудния начин
- Восъчни свещи - За производството им се използват пчели, соя, растителен кокос, кайсиев восък. Имат богата миризма, която се запазва дълго време след употреба на свещи.
- Ароматни торбички - Торбичка с аромати, която може да се използва като билки, подправки, семена. Използва се в гардероби с дрехи и бельо. Намирайки се на горещ радиатор, обгръща стаята с прекрасен аромат.
- Ароматни пръчици - За производството им се използва ароматно вещество, но в пръчки със сърцевина се нанася върху бамбукова дръжка.
Още: Честваме Ивановден на 7 януари: Традиции, обичаи и трапеза
Още: За какви проблеми ни помага билката тученица?
- Дифузери - представляват бутилка, пълна с ароматна композиция. Интензитетът на аромата се регулира от специални пръчици, поставени в бутилката.
С помощта на тези устройства можете да изберете етерични масла по ваш вкус. Естествените средства не само изпълват стаята с приятни миризми, но и имат благоприятен ефект върху нервната система, нормализират съня.
Домашно приготвени ароматни композиции
Всеки човек има индивидуален вкус. Това важи и за ароматите: някой обича сладки миризми, някой се радва на цветен тамян, някой е по-близо до аромата на билки. Следвайки своите страсти, можете самостоятелно да приготвите някои естествени ароматни съединения. Основните съставки за тяхното производство са:
- цитрусови плодове - подходящи за тези, които предпочитат силни и свежи аромати; портокалите, лимоните и лайма имат най-устойчиви миризми;
- билки - най-интензивните аромати на розмарин, лавандула, мащерка;
- екстракти - широко разпространени от ванилия, бадеми, мента;
- подправки - бахар, индийско орехче, канела, карамфил са подходящи за създаване на уханна атмосфера;
- иглолистни дървета - най-дългият и стабилен аромат на бор и кедър. Също така се препоръчва използването на клони от смърч, ела.
Приготвянето на ароматния състав е доста просто. Избраните съставки се поставят в емайлиран или стоманен съд, заливат се с вода и се загряват на слаб огън, като се предпазва сместа от кипене. След това загрятата смес се изсипва в литров буркан, в него се спуска запалена свещ. С буркан в ръка можете да минете през всички стаи. Когато стаята е достатъчно наситена с получения аромат, свещта може да се угаси, бурканът да се затвори с капак и да се постави в хладилника до следващия път. Приготвената смес се използва няколко пъти, като се загрява преди всяка употреба.