Когато някой спомене зимата, кое е първото нещо, за което се сещате? Баклава, крем рула, горещо кафе, парче коледна торта с ром и баница. Забелязали ли сте някога, че желанието за ядене се увеличава през зимата? Това е неоспорим факт за всеки от нас.
Защо ядем повече през зимата?
Добрата новина е, че изгаряме повече калории през зимата, за да генерираме допълнителна топлина, което от своя страна повишава апетита ни. Удивително е, че тялото работи по-добре през зимата и храните се усвояват по-добре и по-бързо. Така през тези студени зимни дни и нощи можем с умиление да мислим за любимите си храни, без да се чувстваме виновни.
От друга страна, има и недостатък. Нашият метаболизъм се забавя, енергийните ни нива са малко по-ниски и ние обичаме повече да спим. Така че, това също е моментът да се убедите да започнете да харчите калории не само за да се загреете, но и за да захраните тялото си с допълнителната енергия, от която се нуждае.
Още: Лекар: За отслабване спазвайте тези 5 правила на закуска, здравен съвет за деня, 11 януари
Най-честата хранителна грешка, която правим през зимата, е да предпочитаме храни с високо съдържание на мазнини, захар и въглехидрати, които не са благоприятни за цялостното ни здраве. Много пикантни, сладки и богати на млечни продукти храни могат да бъдат факторите, допринасящи за заболяванията, които са разпространени през зимата като настинка и грип.
Топ хранителни продукти, които трябва да избягвате през зимата
1. Млечни продукти
През зимата сме по-податливи на настинки, така че е най-добре да намалим приема на млечни продукти. Млякото и млечните продукти като сирене, масло и извара могат да причинят увеличаване на възпаления в носа, гърлото и гърдите и следователно дишането и преглъщането на храната стават по-трудни.
Съвет – Изварата трябва да се прави с нискомаслено мляко и да се сервира на стайна температура. Избягвайте сметаната. Като алтернатива изберете зеленчуков бульон или домашно приготвени супи или сосове, които не съдържат никакви консерванти или изкуствени подобрители на вкуса.
Още: Тайната на дълголетниците се крие в тази закуска
2. Пържени храни
Най-плашещите и желани закуски като пържени картофи и чипс, съдържат най-нездравословните мазнини, т.е. трансмазнини и често са пълни с калории, които ни излагат на по-висок риск от затлъстяване, хипертония и сърдечни заболявания. Избягвайте мазните нездравословни храни, за да се отървете от излишните килограми, като същевременно поддържате тънка талия.
Съвет – Преминете към печене, печене на скара, задушаване или сотиране, за да останете по-подредени и по-здравословни. Изпечете риба и картофи във фурната, поднесете с гарнитура салата, поръсена с пресен лимон и билки.
3. Чай и кафе
Уютните чатове или клюки не са достатъчно забавни без чай и кафе. Но и двете съдържат кофеин, който е диуретик и дехидратира тялото ни. Избягвайте кофеина, вместо това пийте супи, бульон или вода. Важно е да останете хидратирани през зимата.
Съвет – Пийте заместители като билков чай, зелен чай или използвайте нискомаслено мляко. Можете също така да добавите карамфил, черен пипер, елаичи, канела, джинджифил или листа тулси в умерени количества.
4. Печени изделия
Тези възхитителни закуски са пълни с трансмазнини, които са лоши за здравето на сърцето ни.
Съвет – Започнете да печете у дома с по-здравословна версия на олио или вместо това изберете десерти с ниско или никакво съдържание на мазнини като плодове или сорбе.
5. Супи на крем основа
Крем супите трябва да се избягват, тъй като имат високо съдържание на царевично нишесте, което е с високо съдържание както на сол, така и на мазнини.
Съвет – Изберете зеленчуков бульон, бистри супи или супи на основата на пилешки бульон или вода като основа и включете много зеленчуци като домат, босилек.
6. Рафинирано брашно
Рафинираното брашно се прави чрез отстраняване на пшеницата и съдържа синтетични витамини от група В и е токсично за нашето тяло. Отстраняването на фибрите причинява запушвания в дебелото черво.
Съвет - Изберете алтернатива като многозърнесто или пълнозърнесто брашно.
Още: Здравен съвет за деня, 3 януари: Лекар: Това е най-добрата протеинова закуска за сърцето
7. Рафинирани захари или бяла захар
Това е силно рафиниран химически продукт, който може да отслаби имунната ни система и да предизвика дефицит на някои важни хранителни вещества.
Съвет - Много продукти с ниско съдържание на мазнини имат високо съдържание на захар. Най-добрите алтернативи са кленов сироп, стевия или мед.