В навечерието на 24 май все по-често чуваме имената на светите братя Кирил и Методий, на които дължим славянската писменост и книжовността. Дни преди светлия празник през 2022 година, когато медиите "гръмнаха" със заглавия, че България посреща мощите на Кирил и Методий и те ще бъдат достъпни за поклонение в храма „Св. Неделя" от 23 до 25 май, се разигра грозна сцена, свързана с темата и породена от противопоставянето на вярата и науката една срещу друга с две напълно противоположни твърдения – историците не приеха за истина, че костите, донесени у нас за поклонение преди празника, са автентични, като се прокрадваха и категорични твърдения от страна на учените, че никой не знае дори къде са погребани светите братя.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Каква е истината, къде са мощите на Кирил и Методий и какви са различните мненията по въпроса ще се опитаме да предадем в тази статия, без да взимаме страна. Оставяме на вас сами да решите на кого да вярвате, къде е истината, защо се изопачава, ако така смятате и като цяло има ли значение доколко автентични са мощите на онези, на които имената няма никога да потънат в забрава и на които всички славяни се покланят?
Какво твърдеше църквата за мощите на Кирил и Методий?
В навечерието на 24 май 2022 година Българската патриаршия оповести, че мощите на Кирил и Методий пристигат в България за поклонение по случай светлия празник. Обявено е, че мощите са пристигнали у нас от светогорския манастир „Есфигмен“, където били върнати от Римокатолическата църква на Солунската архиепископия през миналия век. Мощите – частица от ръката на Кирил и две частици от ребрата на Методий били напълно автентични според думите на църковни лица. Учените обаче не са съгласни.
Какво твърдяха учените за мощите на Кирил и Методий?
БАН и по-специално Института по балканистика изразиха становище, че мощите не са автентични, тъй като никой не знае със сигурност къде е гробът на светите братя. Известно е, че Кирил е погребан в Долната базилика на „Сан Клементе“, но въпреки проучванията, продължили десетилетия, точното място на гроба му не е идентифицирано, поради което плоча с името му е поставена на произволно място. От там започва и заблудата с намерените мощи, които вероятно принадлежат на съвсем друг човек. Още по-трудно е учените да определят мощите на Методий като автентични, защото според твърденията им неговият гроб не е известно изобщо къде се намира.
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Има ли мощи на светците и къде се намират?
И все пак – означава ли този спор и несъгласието на учените с църковните служители, че мощите на Кирил и Методий не съществуват и не можем да се поклоним пред тях? Всъщност не. По думи на професори от Института по балканистика към БАН в резултат на дълги изследвания през 1858 година е открита частица от мощите на Свети Кирил – костичка от пръста му, съхранявана в параклис на стара аристократична фамилия в Италия. Откритието е на проф. Ленард Бойл, който съумява да намерите изгубените мощи, които изчезват по времето, в което Наполеон навлиза в Италия, обявява я за своя и достига Рим. Поради плановете на Наполеон за строеж на голям булевард, който да води към Неапол и който е следвало да мине точно през базиликата „Сан Клементе“, било разрешено на римските аристократи да приберат от базиликата и скрият на сигурно място или домовете си ценните реликви от базиликата. Така мощите на Свети Кирил се оказват скрити от графско семейство в малка църква извън замъка им и са върнати на мястото им, благодарение на дългогодишните проучвания и търсене на тези мощи от страна на проф. Ленард Бойл.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Къде се намират тези толкова ценни реликви днес е въпрос, който има, за щастие, отговор. Те не са загубени и местоположението им е ясно. Представени от папа Павел VІ през 1963 година пред архиепископи и епископи в Сикстинската капела, мощите са положени само два дни по-късно в параклиса, построен по-рано в памет на двамата славянски равноапостоли в базиликата „Св. Климент“. В олтара на Горната базилика „Сан Клементе“ реликвата се съхранява и до днес.