България се гордее с богатството си от 6840 язовира, но един от тях изпъква сред тях - Искърският язовир. Най-големият по площ и обем, този воден басейн не само предоставя вода за столицата, но е и идеална дестинация за риболов, ветроходство, и активен отдих.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Географско разположение и основни характеристики
Искърският язовир е разположен на 45 км югоизточно от София, по поречието на река Искър. С площ от 30 кв. км и обем от 673 млн. куб. м, той съчетава в себе си важни функции - осигурява вода за столицата и е източник на електроенергия. Стената му е висока 76 м, правейки го величествен символ на инженерното и строително майсторство.
Кой е най-големият язовир в света?
Историята на язовира
Процесът на строеж на Искърския язовир започва през 1949 г., когато инженер Иван Иванов, обвинен като германски агент и осъден на 15 години строг тъмничен затвор, бива извеждан всяка сутрин от затвора, за да ръководи проекта. След пускането му в експлоатация през 1954 г., язовирът става не само инженерно постижение, но и част от бурната история на страната през този период.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Интересен обрат в историята на язовира е свързан с помощта от Съветския съюз. След отказ за помощ за построяване на язовира, Съветската страна предлага решение - освобождаването на инженер Иванов от затвора. Той не само успешно завършва проекта, но и бива реабилитиран след пускането на язовира в експлоатация.
Топ 10 на най-големите язовири в България (СНИМКИ)
Язовирът днес
Искърският язовир предлага идеални условия за риболов на различни видове риба - шаран, каракуда, платика, костур, сом и червеноперка. Северозападната част е обявена за вододайна зона, забранявайки влизането във водата и риболовът, за да се запазят богатствата на водния свят. Около язовира са изградени комплекси, къмпинги и бази, предоставяйки удобства за туристи и посетители. Районът също предлага възможности за кану каяк, пешеходен туризъм и колоездене. Вятърът привлича и фенове на ветроходството и уиндсърфинга.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Искърският язовир съчетава в себе си историческо значение, инженерен гений и природна красота. Той е символ на иновация и сплотяващ фактор в българската история, предоставяйки уникална среда за съчетаване на история, природа и спорт.