Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде се намира най-големият язовир в България?

09 октомври 2023, 09:00 часа

В България има 6840 язовира. Най-големият по площ и обем сред тях е язовир “Искър”. Разположен е по поречието на река Искър, на 45 км югоизточно от град София, на 10 км северно от град Самоков и на 5 км южно от село Долни Пасарел. Обемът на Искърския язовир е 673 млн. куб. м, площта му е 30 кв. км, а стената е висока 76 м.

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Язовир “Искър” е публична държавна собственост и се поддържа от Националната електрическа компания. Той е един от основните източници за вода на столицата, но се използва и за производство на електроенергия - по енергийната каскада са изградени ВЕЦ “Кокаляне” и ВЕЦ “Пасарел”.

Максималният обем, достиган в историята на язовира, е 675,5 млн. куб. м през 1976 г., когато за предотвратяване на наводнения под него преливникът е затворен и временно надграден. Най-ниският обем след завиряването на Искърския язовир е от април 1994 г., когато във водохранилището остават само 53,9 млн. куб. м.

Най-красивите язовири в България – трябва да ги видите това лято

Строителството на Искърския язовир

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Планирането на построяване на язовира започва още в началото на 20-ти век. С разрастване на столицата, нуждата от вода се увеличава. През 1921 г. започват по-сериозни проучвания на река Искър. Първоначалната идея е стената на язовира да се строи на мястото на Долнопасарелския манастир, но после позицията се измества малко над течението на реката.

Строителството започва през 1949 г. Тогава в района има 3 села - Горни Пасарел, Калково и Шишманово. Жителите са принудени да се разпръснат из цялата страна. Днес от село Шишманово е останал Шишмановският манастир “Успение Богородично”, а от село Калково - сградата на училището, преустроено в част от комплекс “Щъркелово гнездо”.

Язовирът е построен от затворническата килия

Проектът за конструкцията на Искърския язовир е изготвен от инж. Иван Иванов, известен като един от най-успешните кметове на София.

След 9 септември 1944 г. инж. Иван Иванов е обвинен от Народния съд като германски агент и фашист, защото е учил в Мюнхен. Осъден е на доживотен затвор. Тъй като Народният съд не може да намери доказателства за вината му, присъдата му е намалена на 15 години строг тъмничен затвор.

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Топ 10 на най-големите язовири в България (СНИМКИ)

Комунистическото правителство търси помощ от Съветския съюз за построяване на язовир “Искър” и получава отказ. Отговорът е “Вие имате най-добрия специалист, изкарайте го от затвора и той ще ви направи язовира”. Така и става. Всяка сутрин двама милиционери водят инж. Иванов от килията в проектантската стая и вечер го връщат. След пускането на язовира, инж. Иван Иванов е реабилитиран.

Официалното откриване на язовира е на 6 септември 1954 г. Най-напред носи “Пасарел”, след това “Гигант язовир Сталин”, а по-късно името е променено на “Искър”

Искърският язовир днес

Северозападната част на язовира е обявена за вододайна зона, влизането във водата и риболовът са забранени.
Водите на язовир Искър са богати на различни видове риба - шаран, каракуда, платика, костур, сом и червеноперка, което го превръща в любимо място за риболов.

Живописната природа около Искърския язовир привлича посетители от цялата страна. В района има условия за каякинг, пешеходен туризъм, колоездене. Вятърът привлича и любители на ветроходството и уиндсърфинга. Около Искърския язовир са изградени много комплекси, къмпинги и бази, места за настаняване. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес