Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде се намира географският център на България?

22 май 2023, 14:53 часа

Център на града, център на вселената, център на вниманието… а какво ще кажете за географския център на държавата? Ако до момента не сте чували, че има и такъв и не знаете нищо за географския център на България, на правилното място сте. Ще ви разкрием къде се намира географският център на България и ще разходим виртуално до Вътро поле, където през 1991 година е измерен този център и е поставен знак – пирамида в цветовете на българското знаме, указваща мястото и даваща отговор на въпроса къде се намира географският център на България.

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Вътро поле – какво знаем за географския център на страната ни?

Няма да ви питаме дали ви е любопитно какво представлява Вътро поле – сигурни сме, че се чудите точно това. Наричано Узана до 29 юни 1942 година, Вътро поле е местност, разположена в западната част на Шипченския дял на Средна Стара планина, по-специално в подножието на връх Исполин и на около 1300 метра надморска височина. Намира се в община Габрово – явно градът на хумора, сатирата, занаятите и живата история е и център на страната ни или почти, защото географският център на България се намира на двайсетина километра от общинския град.

Откъде идва специфичният габровски хумор – научете историята му

Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?

Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?

От 2009 г. местността, представляваща живописна зелена поляна – най-широката в Стара планина и обградена с вековни гори, е със статут на курортен комплекс, предлагащ разнообразен избор за настаняване – от хижи до луксозни хотели, подходящ за зимни спортове – с множество перфектно функциониращи и поддържани писти, разходки сред природата, излети, колоездене, конен спорт, скално катерене, спелеология или просто време за релакс и пълна наслада със семейството и приятелите край пращящите камини през зимата и омаяни от аромат на билки и цветя през лятото.

Още по-любопитно е, че тази местност е част от Стоте национални туристически обекта на България, а ако решите да застанете в сърцето на страната ни и да изминете пътя до там, не пропускайте печата, който ще откриете Посетителски информационен център „Узана“.

Кой град в България е най-дългият?

Какво друго ви очаква в Узана?

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

Узана е изходна точка за приказни места, които си струва да посетите, сред които два природни парка – националният „Централен Балкан“ и паркът „Българка“. Близо до местността  преминава и туристически маршрут, отличаващ се с изключителна популярност, наречен Ком-Емине, свързващ Адриатическо и Черно море. Ако предпочитате религиозен туризъм, имайте предвид, че Узана предлага и това – близо е Соколският манастир, а търсачите на история и култура могат да се насочат към архитектурно- историческия резерват Боженци или към Етъра.

Началото на множество екопътеки започва точно тук, така че определено има на какво да се насладите в географския център на България. Целият район е великолепно място за любителите на природата – чист въздух, тишина, съхранена и недокосната от човешката ръка природа, предоставяща уникална възможност за бягство от сивия делник и прашния град, дом за множество редки и защитени растителни и животински видове, включени в Червената книга на България. Узана е и част от Европейската и Национална екологични мрежи Натура 2000.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес