Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде е открито най-старото обработено злато в света? Отговорът ще ви изненада

13 май 2023, 17:22 часа

Известно ли ви е, че България е богата на злато страна, в която дори много от реките са пълни с благородния метал? Броят на златоносните реки и златните находища у нас е толкова голям, че трудно можем да ги изредим. Земята ни е земя на траките, известни с афинитета си към златото, тракийските съкровища са едни от най-богатите в страната ни, а и по света, поради което не следва да ни учудва, че името на страната ни е отговор на любопитния въпрос къде е открито най-старото обработено злато в света.

В земите ни са скрити толкова много съкровища, огърлици, накити, предмети, статуи и други от времето на траките, изработени от злато, че откриването им продължава и днес дори при строителни дейности по изграждане на сгради и пътища. Така например при проучване по трасето на АМ „Хемус“ в Плевенско са разкрити три археологически структури, които са част от тракийски некропол от ранноелинистическата епоха. Откритата там златна огърлица е сред най-забележимите находки, която може да бъде видяна в Националния археологически институт с музей при БАН.

Колко са златните резерви на България?

Къде е открито най-старото обработено злато в света?

Египетските владетели се славели със своите съкровища от злато. Не Египет обаче е мястото, на което е открито най-старото обработено злато в света, а малката ни страна. В Североизточна България, близо до областният морски курортен град Варна е открито най-старото обработено злато в света, чиято възраст е определена на повече от 6000 години.

Този факт вероятно изглежда по-разбираем и по-малко причудлив, ако си припомним, че именно тук – по Западното Черноморие и близо до градовете, които днес са туристически и курортни центрове, възниква най-древната металургия в човешката история. Златна спирала, погребален дар, открит в праисторически некропол през 1979 година на западния бряг на Дуранкулашкото езеро, се оказва най-старото обработено злато в света. Археолозите и учените определят възрастта ѝ – произхожда от средата на енеолитната епоха и е с около 250 години по-стара от златните находки, открити във Варненския некропол.

Къде има най-много злато в България?

Преди тази находка откритият случайно през 1972 година по време на изкопни дейности за прокарване на кабели близо до бреговете на Варненското езеро Варненски некропол се считал за мястото, на което е открито най-старото обработено злато в света. На дълбочина от около метър и половина се оказват заровени златни предмети и сечива, които представляват едно от най-богатите златни съкровища у нас, а и едно от най-старите – находките са датирани от японски учени и е посочено, че произходът им е около 4500-4200 години преди Христа.

Почти 300 са гробовете със златни погребални дарове, открити в района – огромно богатство за страната ни, като повечето златни предмети и по-голямото количество злато било концентрирано във владетелския гроб и в три символични гроба. Днес много от тези ценни находки се съхраняват и излагат в Националния исторически музей в София и в Археологическия музей във Варна.

Още по-стари са златните находки, открити в няколко гроба, близо до акропола, но не принадлежащи към него – на около 5000 години преди Христа се оценява и определя възрастта им. Следи от народа, живял по тези места и оставил най-старото обработено злато в света именно в страна ни, са откривани в района на Дуранкулак. Никой обаче не знае нито какво се е случило с културата, построила акропола, за да изчезне във времето, нито как се е случило това – липсват данни населението да е било избито или да се е преселило. Въпросът остава неразрешима загадка.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес