Хладилникът е сред домакинските уреди, без които не можем особено през знойното лято. Откриването на алтернатива на този представител на бялата техника в дома ни е ако не невъзможно, то много трудно. Можем да заменим пералнята машина с пране на ръка, готварската печка – с приготвяне на храната на газ или огън, миялната машина – с ръчно миене на посудата и пак ще се справим с домакинските задължения, макар да е по-трудоемко, времеемко и неприятно. За хладилника обаче алтернатива нямаме. Дедите ни са съхранявали някога сланинката и малкото продукти, които са имали в дома си, в студени и тъмни изби с каменни стени под земята, каквито днес в градовете лисват и вероятно са останали само в някои порутени стари къщи в почти обезлюдените селца. В миналото хората са разчитали и на снега или на ледената течаща вода в реките и ручеите, за да поддържат продуктите свежи и пресни, както и да не позволят развалянето им. Търсенето на течаща река с ледени води обаче не е винаги възможно, поради което подземните изби оставали единствената алтернатива на много места, която алтернатива днес не е достъпна за нас. Така хладилникът се превръща в уред от ключово значение за съвременното домакинство, отговарящ на начина на живот и нуждите на семействата.
Появата на хладилника улеснява домакините, отговорни за съхраняване на продуктите и готовите ястия, като позволява лесно и сигурно да се запазят свежи, без да се допусне тяхното разваляне или поява на болестотворни бактерии. Къде е конструиран първият домашен хладилник, позволил дълготрайно съхраняване на бързоразвалящи се и нетрайни продукти? На кого дължим удобството, което днес възприемаме като даденост, без да се замисляме какви трудности са срещали бабите ни да съхранят малкото продукти дълго и да ги оползотворят разумно и пестеливо в едни гладни и бедни времена?
История на хладилникът
Още: Как да съхранявате вече варени картофи, така че да са свежи и вкусни
Още: Какъв църковен празник е на 19 януари - традиции и обичаи
Още: Как да си отгледаме роза в саксия през зимата
Идеята, че е нужен сигурен, достъпен начин за съхраняване на продуктите, без да се разчита на времето или да се търси течаща река с хладни води, узрява рано във времето, много по-рано от конструирането на първия хладилник. Някога хората използвали т.нар. ледени кутии, но те също имали неприятното свойство да се топят през лятото. Ледените кутии били първообраз на хладилниците, а през 1800 година се появяват и първите ледени кутии, доближаващи се до модерните хладилници. Естествено, че те са били простички и не са работели с електричество. Представлявали са изолирани метални или дървени конструкции, подобни на шкаф, но с отделение с голям блок лед. За развитието на тази идея и надграждането ѝ до първият истински хладилник такъв, какъвто го познаваме днес, не един учен се е трудил по темата. Джейкъб Пъркинс изобретява първата система за компресиране на пара за хладилници през 1834 година. Значима е и ролята на Карл фон Линде, който патентова нов процес за втечняване на газове, използвани в изкуственото охлаждане, през 1876 година. Без техните усилия и труд конструирането на модерния хладилник би останало мираж. Къде е конструиран първият домашен хладилник, плод на няколко века усилия, идеи, труд, открития и нововъведения?
Къде е конструиран първият домашен хладилник?
Още: Стихотворение на деня, 19 януари, от Дамян Дамянов
Още: Как е името на първия български игрален филм
Първият хладилник, работещ на принципа на съвременния и използващ електричество, е конструиран от Фред У. Улф през 1913 година, но масовото му производство за домакинствата започва 5 години по-късно благодарение на Уилям С. Дюрант. А ако се колебаете къде се е случило това, къде е конструиран първият домашен хладилник, то ще ви подскажем с информация за националността на Улф – американец. Нужни са още няколко години, за да стане популярен уред за домакинствата, като това първо се случва в САЩ. Американците все по-масово се радват на новата придобивка в домовете си от 30-те години на миналия век, когато започва употребата на фреона в тези уреди и след падане на цената им, тъй като първоначалната била изключително висока и на хладилника се гледало като на изключително луксозна стока, която не всяко домакинство можело да си позволи, а само заможните.
Днес хладилникът е обичаен уред за всеки дом, като дори по-бедните не се лишават от хладилник независимо дали ще се наложи да спестяват за него, или да го закупят на кредит. Развитието на хладилниците продължава, те стават все по-икономични, по-добре организирани и предлагащи повече удобства включително фризери на мястото на камерите от преди години.
Още: Защо се пие чай от глог при високо кръвно?
Още: В коя южноамериканска държава има река на име България?
Още: До какво води липсата на фреон в хладилника?
Старите домакини съхраняват ябълките в хладилник, ето защо