Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кумкуат - чудото за силна имунна система. Какво е то и как да го хапвате?

19 февруари 2022, 10:45 часа

Опитвали ли сте кумкуат? Името на вкусния плод произхожда от китайски език и означава златен портокал. Кумкуатът е цитрусов плод, използван и за лекарство, притежаващ доказани ползи за здравето и облекчаващ редица здравословни проблеми. Този плод е символ на остров Корфу. Прилича на портокал, но е с по-малък размер и по-тръпчив вкус.

Още: Коледа 2024 - поверия, традиции и обичаи

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 декември /валутен калкулатор/

Как се консумира кумкуат и какъв е вкусът му?

Интересен факт, свързан с консумацията, е, че кумкуатът е единственият цитрусов плод, при който кората е ядлива и е сладка, а месестата му част е с по-тръпчив вкус. Естествено важно е да измивате добре плода, преди да го изконсумирате с кората му. Кората е вкусна и сладка и намира приложение както в кулинарията, така и за украса.

Къде се отглежда кумкуат?

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 декември /валутен калкулатор/

Още: Най-хубавите пожелания за Коледа

Плодовете растат върху дърво, достигащо малка височина. То устойчиво на студ. Отглеждането му е възможно и в страни, в които има зимен сезон.  Устойчив на екстремни температури, плодът може да вирее успешно и в България.

Какви са ползите от консумацията на кумкуат?

Най-значимата полза от консумацията на плода е свързана със стимулиране на имунната система и екстремно повишаване на защитните сили на организма. Кумкуатът е един от най-мощните природни имуностимуланти, изключително богат на витамин С. Това го прави идеален плод за зимния сезон – по време на разпространение на  вирусни инфекции и грип.

При какви други заболявания може да се използва плода за превенция или подпомагане на лечението?

Още: Знаете ли коя държава посреща първа Нова година?

Още: 4 сорта картофи за перфектно картофено пюре - любими са на всички готвачи и градинари

-          Плодът предпазва от диабет. Съдържащите се в него фибри подпомагат поддържането на баланса на инсулин и глюкоза в тялото и по този начин плодът минимизира риска от развитие на диабет и последващите от него здравословни усложнения.

-          Фибрите, съдържащи се в плода, са ценни за поддържане и подобряване на здравето на храносмилателната система. Консумацията му помага за облекчаване на стомашни проблеми като запек, подуване и газове. Нормалното функциониране на стомашно-чревния тракт е важно и за поддържане на здрава имунна система.

-          Плодът се прилага при вирусни инфекции за облекчаване на болезнени спазми в гърлото и като цяло за повлияване на респираторни проблеми.

-          Кумкуатът намира приложение и в грижа за кожата благодарение на съдържащите се в него мощни антиоксиданти и разнообразие от витамини. Те предотвратяват увреждащото действие на свободните радикали и така поддържат кожата млада и повишават еластичността. Използва се масло от него в козметиката за грижа за кожата. Прочиства идеално мазната кожа, склонна към несъвършенства.

-          Плодът съдържа много витамин А, който е от ключово значение за здравето на очите. Консумацията предпазва зрението и е чудесно средство за профилактика на дегенерация на макулата, водеща до необратима загуба на зрението.

Кой да внимава с консумацията на плода?

Хората, които имат проблем с килограмите и се стремят да поддържат нисък калориен прием, е редно да внимават с консумацията на плода. Той съдържа много въглехидрати, които лесно водят до напълняване при прекомерна консумация, макар че плодът е нискокалоричен. Умерената консумация не води до проблем с килограмите.

От прием на кумкуат следва да се въздържат и бременните дами особено при напреднала бременност. Причината е, че е силен алерген и не се препоръчва консумацията от бременни, кърмачки и малки деца. В началото на бременността може да се хапва спокойно, тъй като облекчава запека и доставя на тялото фибри, витамини и минерали, необходими както за бъдещата майка, така и за плода.

От консумация на цитруса да се въздържат и хора с тежки хронични бъбречни заболявания, както и с обострени язва и гастрит.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес