Котките на Ермитажа тази пролет ще получат около 3 000 евро, завещани им от френски меценат, съобщи прессекретарят на музея Мария Халтунен, цитирана от РИА Новости.
Още: Учените с нови шокиращи доказателства за извънземен живот в Космоса
Още: 8 скрити проблема с психиката ви, които домът ви разкрива
Пред декември директорът на Ермитажа Михаил Пиотровски разказа за французин, който споменал в завещанието си котките на музея, на които оставил „скромна сума”. Средствата вероятно ще бъдат изразходени за ремонт на подземните помещения на музея, където живеят животните.
Както уточни Халтунен, в момента приключва етапът на получаване на наследството. За да стигнат парите до котките, преди това трябва да бъдат платени необходимите данъци във Франция.
Все още не е взето окончателно решение за изразходването на средствата, но Ермитажът продължава да смята, че е добре да ги похарчи за ремонт на обиталището на котките, които в момента наброяват 50.
Още: Внесете това цвете у дома за Великден: Ще донесе изобилие и щастие
Още: Какъв църковен празник е утре, 18 април: Какво трябва и НЕ трябва да се прави
Историята на котките на Ермитажа датира от началото на ХVIII век, когато Петър I занесъл в Зимния дворец донесен от Холандия котарак. По-късно императрица Елизавета Петровна издава „Указ за изгонване на котките на двора”. Екатерина Велика – основателката на Ермитажа, предоставила на котките статут на охранители на картинните галерии.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Разпети петък: Какво трябва да направим на този ден
Още: Трик с клечки за зъби: нито едно яйце няма да се пропука, докато го варите
Традицията да се държат котки в картинните галерии за защита от гризачите е нарушена само веднъж – по време на блокадата на Ленинград. След края на Втората световна война котките станали десетки, а в музея била организирана специална служба за обгрижване на тези „сътрудници”. В момента в подземията на Ермитажа живеят около 50-60 котки.