Котките на Ермитажа тази пролет ще получат около 3 000 евро, завещани им от френски меценат, съобщи прессекретарят на музея Мария Халтунен, цитирана от РИА Новости.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Пред декември директорът на Ермитажа Михаил Пиотровски разказа за французин, който споменал в завещанието си котките на музея, на които оставил „скромна сума”. Средствата вероятно ще бъдат изразходени за ремонт на подземните помещения на музея, където живеят животните.
Както уточни Халтунен, в момента приключва етапът на получаване на наследството. За да стигнат парите до котките, преди това трябва да бъдат платени необходимите данъци във Франция.
Все още не е взето окончателно решение за изразходването на средствата, но Ермитажът продължава да смята, че е добре да ги похарчи за ремонт на обиталището на котките, които в момента наброяват 50.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Историята на котките на Ермитажа датира от началото на ХVIII век, когато Петър I занесъл в Зимния дворец донесен от Холандия котарак. По-късно императрица Елизавета Петровна издава „Указ за изгонване на котките на двора”. Екатерина Велика – основателката на Ермитажа, предоставила на котките статут на охранители на картинните галерии.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Традицията да се държат котки в картинните галерии за защита от гризачите е нарушена само веднъж – по време на блокадата на Ленинград. След края на Втората световна война котките станали десетки, а в музея била организирана специална служба за обгрижване на тези „сътрудници”. В момента в подземията на Ермитажа живеят около 50-60 котки.