Контрацептивни пластири: как действат и ефективни ли са?

09 февруари 2022, 14:00 часа

Пластирът за контрол на раждаемостта (наричан още трансдермален пластир) е безопасен и удобен метод за контрол на раждаемостта, който работи много добре, стига да сте сигурни, че го използвате правилно. Контрацептивният пластир се поставя върху определени части от тялото ви, където освобождава хормони, които се абсорбират през кожата, за да се предотврати бременност. Освен това има много други ползи за здравето.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 4 април /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 4 април /валутен калкулатор/

Контрацептивните пластири съдържат същите хормони като комбинираните хапчета, естроген и прогестин.

Контрацептивните пластири са един от хормоналните методи за контрацепция. Tе действат по-добре от противозачатъчните, освен това хормоните, съдържащи се в пластира, заобикалят храносмилателната система и са много по-безопасни за жени с, които имат проблеми с черния дроб.

Как действат контрацептивните пластири?

Още: Стихотворение на деня, 4 април, от Пейо Яворов

Още: 3 зодии, които могат значително да увеличат парите си след 19 април 2025

Пластирът за контрол на раждаемостта предотвратява бременността, като предотвратява достигането на сперматозоидите до яйцеклетката (известно като оплождане). 

Подобно на повечето противозачатъчни хапчета, противозачатъчният пластир съдържа хормоните естроген и прогестин. Те са подобни на хормоните, които тялото ви произвежда естествено. Хормоните предотвратяват появата на овулация. Ако няма овулация, няма да има яйцеклетка, която да се оплоди сперматозоидът и така бременността не настъпва. В допълнение, хормоните в пластира за контрол на раждаемостта правят слузта, произвеждана от шийката на матката (долната част на матката), по-гъста и блокират спермата да достигне до яйцеклетката, като охрана, която не позволява преминаване.

Как да използвате противозачатъчните пластири?

Първият пластир се поставя върху кожата на първия ден от цикъла. След една седмица се заменя с нов. По-добре е всеки път да избирате различно място, за да не провокирате дразнене на кожата. След 3 седмици се прави едноседмична почивка за менструация. Препоръчват се четири лепенки: рамо, гръб, дупе и бикини зона. В никакъв случай не на гърдите. Кожата под мазилката трябва да е здрава, невредима, без драскотини, слънчеви изгаряния, рождени петна и брадавици.

Още: 4 април 2025: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Най-популярни великденски цветя, които ще донесат пролетно настроение в дома ви

Предимства на противозачатъчните пластири

Пластирът не натоварва черния дроб като таблетка, защото съдържащите се в него хормони проникват през кожата. Дори и да изчезне напълно, все още има 24 часа относителна контрацептивна безопасност. Същото важи и ако забравите да го замените с нов.

Недостатъци на противозачатъчните пластири

Може да предизвика дразнене на кожата, не може да се използва от жени с наднормено тегло и затлъстяване.

Контрацептивният пластир предпазва ли от полово предавани болести?

Не! Въпреки че контрацептивният пластир е много добър за предотвратяване на бременност, той не ви предпазва от полово предавани инфекции (ППИ).

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес