Може би сте забелязали, че обикновено заедно с прогнозата за времето се поднася и информация за относителната влажност. Тя е по-важна от това, което си представят много хора, защото пряко влияе върху нашия организъм.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Ето какво разяснява д-р Лусиана Алкофорадо.
Относителната влажност на въздуха - това са процентите водна пара, съдържаща се в атмосферата, съизмерени спрямо максималното количество (точката на насищане – тя се приема за 100%), което може да се поддържа при същата температура.
Как да премахнем влажността в помещение без машина или инструмент?
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Възможни здравословни проблеми, произтичащи от ниска влажност на въздуха
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Прекалено влажният или твърде сухият климат може да бъдат еднакво вредни за организма. Според съвременните стандарти, долното ниво на относителна влажност, което се счита за приемливо, трябва да е над 30%. Под това ниво възникват здравословни проблеми, засягащи главно дихателните пътища. Сухотата на лигавиците прави индивида по-уязвим към вирусни и бактериални инфекции, астматични пристъпи, синузит и ринит, инфекция на лигавиците. Освен това дехидратацията, причинена от много сух въздух, прави кръвта по-плътна, което прави човек по-уязвим от алергии и проблеми с очите. Абсорбирането на потта от кожата се ускорява, оставяйки кожата суха.
От друга страна, прекалено високата влажност също оказва негативно влияние. В този случай проблемът е точно обратният: бавното изпаряване на потта охлажда тялото и разсейва топлината, което води до чувство на неразположение и дискомфорт.
Според СЗО, идеалната относителна влажност за здравето е между 50% и 80% - така, че ако някъде нивото е между 20% и 30%, такива региони трябва да се подложат на особен контрол. Влажност на въздуха от 10%, например, е ниво, сравнимо с това в пустинята Сахара. Въпросът е толкова сериозен, че засяга не само хората, но и всички живи същества на планетата. Относителната влажност на въздуха е пряко свързана с температурата му: колкото по-топъл е въздухът по време на периоди на суша, толкова по-ниска е влажността във въздуха. В такива случаи хората с анамнеза за заболявания на дихателната система следва да удвоят вниманието си.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Ето какво причинява ВЛАЖНИЯТ въздух на кожата ви
Как да облекчим дискомфорта, причинен от ниска или висока влажност на въздуха?
В условията на умерен климат по-актуални са мерките против ниската влажност на въздуха – през лятото, но също и през зимата заради сухотата, предизвикана от начина на отопление, особено ако то е централно парно. За облекчаване на проблемите, причинени от ниската влажност на въздуха, здравословното хранене и хидратацията са от съществено значение, но има и други необходими мерки. Идеалното е да пиете чаша вода на всеки два часа; поставете влажни кърпи или съдове с вода около помещението; измивайте носа и очите с физиологичен разтвор най-малко 3 пъти дневно; използвайте овлажнители за кожата и устните; пулверизирайте с физиологичен разтвор; избягвайте физическа активност между 10.00 и 16.00 часа; използвайте технологични средства за компенсиране на сухия климат.
Днес съществуват устройства, които компенсират ниската влажност на въздуха, правейки околната среда по-здравословна – например овлажнители, които разграждат водни частици, овлажнявайки въздуха; също и изпарители, които разпиляват капчици във въздуха посредством изпаряване на вода. Но нито едно от двете устройства не променя температурата, а точно обратното: уредът за изпаряване дори я повишава. Затова не се препоръчват лятно време. Тогава са най-подходящи мулти-функционалните климатици, които съчетават в себе си качествата и на овлажнител. Проектирани да проветряват, охлаждат и овлажняват жилището в горещи и сухи дни, те могат да поддържат перфектен въздушен поток дори през нощта.
По този начин, използвайки съвременните технологии, ще поддържате въздуха много по-здравословен през целия ден, като избягвате евентуални здравословни проблеми, произтичащи от ниската влажност.
Внимание! Статията е предназначена само за информация. Винаги се допитвайте до медик-специалист!