Столицата ни не е лишена от красива планина, но пък липсва една-единствена река, с която да свързваме града така, както Пловдив с Марица например. Защо тогава Константин Иречек нарича следосвобожденска София „Българската Венеция“? За сметка на липсата на една-единствена голяма река, с която да свързваме името на столицата, няколко по-малки преминават през нея, като малцина знаят точно колко реки минават през София. Вероятно внушителният им брой е причината Иречек да сравни града с Венеция. Знаете ли колко реки минават през София и какви имена носят те?
Колко реки минават през София?
Тъй като започнахме със сравнение между Пловдив и София, ще продължим с такова – докато древния град е известен като градът на седемте тепета, столицата ни е наричана градът на седемте реки. Точно 8 е верният отговор на въпроса колко реки минават през София и те са:
Коя е най-пълноводната река в България?
1. Блато
Това е името на една от малките реки, протичащи през столицата, чиято дължина е едва 30 км., а ширината е толкова скромна, че не е случайно името на реката. Блато е приток на Искър, а началото си води от извор, който е близо до село Безден в софийска област. Въпреки своите скромни 30 км. река Блато преминава през цели 4 села и освен през софийски квартали и през такива в Костинброд и Нови Искър.
2. Боянска река
Малко по-голяма от Блато, тя извира от планината, извисила гръд над София – Витоша, поднася представление за сетивата ни с красивия Боянски водопад под хижа Момина скала, а на самия връх Момина скала се намират останките на средновековната крепост Батил (Бояна). Така, макар да е малка, Боянска река привлича вниманието. Интересен факт е, че до 1979 година тази река е била надземна, а след това при строежа на бул. „България“ е вкарана под земята.
3. Владайска река
Изворът на тази малка софийска река е в непосредствена близост до Черни връх – на едва 300 метра от него, откъдето се спуска към чудната каменна река, наречена „Златните мостове“ и към село Владая, след което се отправя към няколко софийски квартали – „Княжево“, „Карпузица“, „Овча купел“, промишлена зона „Средец“, промишлена зона „Хаджи Димитър“, кв. „Орландовци“, централни части от града и други, за да приключи пътя си близо до известния девически манастир – Обрадовския манастир, където се влива в Перловска река.
Особено внимание заслужава преминаването на реката през кв. „Княжево“, дал старото име на реката. Този квартал е наричан в миналото „Клисура“, като и старото име на Владайска река също в миналото е било Клисура – кръстена на квартала. Любопитно звучи и друго старо име на реката – Луда Елешница, като днес реката е укротена чрез коригиране на речното корито в рамките на София. Това е и най-силно промененото през годините речно корито на река, преминаваща през София.
4. Искър
Това е най-дългата река, преминаваща през София и най-дългата изцяло българска река. Освен София град и област Искър радва и гражданите на 3 други области – Враца, Плевен и Ловеч. По поречието ѝ се намират язовир „Искър“, чието стопанско значение е безспорно, природни забележителности, манастири, живописният Панчаревски пролом, язовир „Панчарево“, използван за почивка и отдих от столичани, 9 града и 38 села.
5. Лесновска река
Малка река с дължина от 63 километра, извираща от Ихтиманска средна гора, преминаваща през един от най-значимите у нас язовири – „Огняново“, също мие земите на София, като освен през няколко софийски квартала реката преминава и през 2 града и 7 села. Старото име на реката е Стари Искър, а днес част от коритото ѝ е трайно коригирано посредством подпорни стени и облицовки на дъното.
6. Перловска река
Малка и малко позната река, която извира от вилната зона на Драгалевци, също е сред отговорите на въпроса „Колко реки минават през София?“. Тя е сред реките, чиито корита в София са коригирани, а на места и вкарани под земята, така че мнозина не знаят, че през квартала им минава река, тъй като остава невидима за тях. Приток на Искър е.
7. Суходолска река
Най-малката река, отговор на въпроса „Колко реки минават през София?“, е Суходолска река, чието корито също е коригирано през годините. Преминава през редица софийски квартали, сред които „Връбница“, „Надежда“ „Люлин“, „Орландовци“ и др. По поречието на най-малката софийска река е изграден язовир, чиято най-важна задача е основно регулиране оттока на водите на реката.
8. Слатинска река
Един от притоците на Перловска река. През 2018 година реката влезе в новините, защото потече синя. Проблемите с изхвърлянето на боклуци са периодична новина не само за Слатинска река.
Реката извира от северните склонове на планина "Витоша". В горното си течение е известна под имената "Селска река", "Аджибарица" и "Невачица". След вливането на река "Въртопо" носи името "Слатинска река". Общата дължина на реката е 18 км, а площта на водосборната и област е 56,25 км.