Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко чаши кафе излизат от 1 кг кафе на зърна?

20 юни 2022, 14:06 часа

Колко грама кафе са нужни за 1 чаша кафе?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 4 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 4 януари /валутен калкулатор/

Стандартното количество за единична доза кафе е 7 г смлени кафени зърна (или 10,6 г цели кафени зърна) на чаша, т.е. около 56 кафени зърна. Когато смелим кафето, губим около 20% от него.
Разбира се, при приготвяне на кафе може да се сложи различно количество смлени зърна, но индустрията приема 7 г кафе за стандарт.

Колко чаши кафе могат да се направят от 1 кг кафе на зърна?

От 1 кг кафе на зърна трябва да се получат между 120 и 140 чаши кафе. От 1 кг кафе на зърна получаваме около 800 г мляно кафе.
Разбира се, зависи какво кафе пиете: еспресо, шварц, двойно и пр.
250 г мляно кафе се равняват на 35 единични дози и 17 двойни дози кафе

Интересни факти за кафето

1. Кафето е най-ценната стока в света след петрола.

2. Кафените зърна всъщност не са зърна.

Още: Кои са най-подходящите ястия за бяло вино

Още: Стихотворение на деня, 4 януари, от Елисавета Багряна

Въпреки името, кафените зърна представляват плодови костилки на кафеения плод. Поради формата и големината, тези костилки днес се наричат зърна.

Пиенето на това кафе води до висок холестерол

3. Трябва да благодарим на козите за кафето.

Козите са причина за изобретението на любимата ни днес ободряваща напитка. Според легендата през 9-ти век етиопски пастири наблюдават как козите им танцуват, след като пасат кафени растения. Един местен монах решава да опита от същото растение и установява, че това го държи буден цяла нощ. Така се разбира за ободрителния ефект от кафето.

Още: Колко дни може да не яде едно куче?

Още: Кои подправки за картофи на фурна им придават божествен аромат

4. Съществуват 2 вида кафени зърна.

Повечето любители на кафето си имат своите предпочитани марки кафе, но в света има 2 вида кафе - арабика и робуста.
Арабиката е най-произвежданото кафе в света. По-качествено е, с по- наситен аромат и с по-ниско съдържание на кофеин. Арабиката е много деликатно растение, което се отглежда на височина между 1100 и 1800 м надморска височина. Цената му е по-висока от тази на робустата.
Робустата е с по-високо съдържание на кофеин и по-горчив вкус. Произвежда се главно в латинските страна и се отглежда на по-ниска надморска височина.

Кардиолог разкри кое е най-доброто време за пиене на кафе без вреда за сърцето

5. Бразилия е най-големият производител на кафе в света.

Вече над 20 години Бразилия е начело на класацията на световните производители на кафе. Тя произвежда почти два пъти повече кафе от страната на второ място - Виетнам.

6. Най-скъпото кафе в света Копи Лувак се приготвя от изпражнения на цибетка.

Буквално “копи лувак” от индонезийски означава “кафе от азиатска палмова цибетка”. Цибетката е хищен бозайник, подобен на енот.
Копи Лувак се добива основно от индонезийските острови Суматра, Ява, Бали и Супавеси, както и от Филипините и Източен Тимор. Кафето е най-скъпо поради малките количества, в които се произвежда и процеса на естествена преработка, през който преминава.
Цибетката се храни с кафени зърна. След като ги погълне, зърната престояват около ден и половина в стомаха на животното, където се разгражда само част от външната им обвивка. Вътрешността им остава цяла, не променя формата си и се изхвърля от храносмилателния тракт по естествен път. Кафените зърна се събират, внимателно се измиват, сушат на слънце и леко се изпичат.
Заради ензимите, отделяни в стомаха на цибетката, кафените зърна се насищат със свободни аминокиселини. Именно на тази естествена обработка се дължат ценните качества на Копи Лувак. Кафето е с наситен аромат и без никаква горчивина.
Чаша кафе Копи Лувак в България струва 70 лв!

Кое кафе е по-силно - нес или еспресо?

7. Холандците са най-големите любители на кафето.

Нидерландия е на първо място по консумация на кафе на човек от населението с 8,3 кг. Следват Финландия и Швеция.

8. Опити за забрана на кафето

В първите години на появата на напитката много различни групи хора по света се опитват да я забранят. Причината е, че кафето е изключително популярно и става обект на привличане на много хора. Кафенетата се превръщат в притегателно място за свободомислещи хора, които дискутират идеите си. Конкретен пример за това е Мека, когато през 1511 г. правителството забранява кафето, защото смята, че напитката е повод за обединяване и сплотяване на опозицията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес