Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коя е най-бързата птица в света?

25 декември 2023, 09:33 часа

Вероятно малко хора знаят, че скоростта на най-бързата птица в света при пикиране достига 320 км/ч. За сравнение - това е равно на 90 метра в секунда! Никое друго животно в света не може да достигне такава скорост.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Сокол-скитник

Това е най-бързият летец в света. Този красавец се отличава в целия животински свят не само със своята супер-скорост, но и с изключително високата си интелигентност. От най-стари времена хората са го опитомявали и използвали за популярното аристократично забавление през Средновековието - лов със соколи. Да, в интерес на истината, соколът-скитник винаги е бил птица, която не всеки човек е можел да отглежда. В известната английска книга „Boke of St. Albans“ от 1486 г. пише, че само високопоставено лице - херцог или принц, може да притежава сокол-скитник.

8 птици, които не могат да летят

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

За съжаление, именно поради човешката небрежност най-бързите същества в света без малко не изчезнали от лицето на Земята като вид. През четиридесетте години на миналия век, когато започнали да се използват широко пестициди, а сред тях ДДТ, и без това вече малкото соколи-скитници се оказали буквално на ръба на изчезването. Химикалите, с които пръскали нивите, се отразили изключително пагубно на този вид птици, поради което популацията им започна бързо да намалява. И едва през 1970 г., когато употребата на най-опасните пестициди била забранена, популацията на най-бързите летци в света отново започнала да нараства.

Размерът на сокол-скитник в зряла възраст може да варира от 35 до 50 сантиметра, като женските винаги са по-големи от мъжките. Цветът на горната част на тялото им е сив, коремът по-светъл. Клюнът е къс, извит (както на всички соколи), а ударът му е толкова силен, че главата на жертвата му често направо отхвръква. Храни се с птици като гълъби и патици, също с дребни бозайници от рода на мишки, лалугери, зайци и катерици.

Топ 10 на най-красивите птици, които може да видите в България

Скален орел

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Скалният орел заслужено заема почетното второ място сред най-бързите в света - скоростта на полета му може да достигне 240-320 км/ч, което не е много по-ниско от тази на сокола-скитник. Скалният орел е една от най-големите птици от рода на орлите, тъй като размахът на крилете му може да достигне 240 см, а височината му варира от 76 до 93 см.

Скалният орел е хищник, той ловува както малки птици и гризачи, така и неголеми бозайници – например, може да вдигне във въздуха овца. Поради тъмния му цвят със златни пера на шията и тила, на английски го наричат „златен орел“.

Белогуш остроопашат бързолет 

Остроопашатият бързолет, наричан още ключопашка, е на трето място в списъка с най-бързите в света. Скоростта му може да достигне 160 км/ч, а начинът му на живот не е добре проучен. Теглото на тази птица не надвишава 175 грама, дължината на тялото - 22 см. Разпространен е преди всичко в Азия, а през зимата представители на това семейство летят до Австралия. Тази малка птица е получила своето име поради формата на опашката си - не раздвоена, както на повечето бързолети, а събрана в един остър край като игла.

Сокол-лястовичар (орко)

Тази сравнително малка птица с размери от 28 до 36 см също е хищник и принадлежи към семейството на соколите, както нашия рекордьор - соколът-скитник, на който оркото, между другото, много прилича на външен вид. Но, за разлика от него, скоростта на полета на лястовичаря е приблизително 150 км/ч. Този пернат хищник е известен с факта, че никога не изгражда собствени гнезда, а за излюпване на пилетата си предпочита да заема старите домове на други птици, например ястреб, врана или сврака.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес