Около 14-15% от територията на страната ни е заета от най-обширната планина в България, простираща се и извън граница – в съседна Гърция. С впечатляваща дължина от 220-240 километра и ширина от 100 километра планината-магия, наречена Родопи, е най-обширната планина в България.
Родопите – планина с душа
От магията на Родопите, от чара и духа на тази планина, от мощта и твърдата ѝ гръд, от историите, които помни и безмълвно разказва с шепота на листата си, от силата на хайдутите, от плача на майката, дала сина си еничар, от гласа на гайдата, пробуждащ и камък, от аромата на редките и защитени растителни видове, от синьото небе над нея и от изворите, бликащи от гърдите ѝ, не е впечатлен само онзи, които не се е докоснал до тях.
Планината Родопи остава в сърцата на туристи и планинари, на всеки, зърнал живописните ѝ пейзажи, сякаш нарисувани от ръката на умел художник, чул историите ѝ и съпреживял ги. И цялата тази красота и магия се простира на 18 000 kм² площ, от които над 80% са на родна земя. 14 738 kм² обич, потънала в зеленина, планина, в чиято прегръдка да се отпуснеш.
Планината Родопи е най-обширната планина в България. Около 1/7 от територията на страната ни е заета от нея – факт, който подпомага развитието на туризма у нас и безспорно е отлична предпоставка за разрастването и просперитета на селищата в Родопите като важни туристически центрове, предлагащи планински туризъм, често съчетан в балнеолечение благодарение на богатството от минерални извори, бликащи от сърцето на планината.
Тези върхове в Родопите не трябва да пропускате да посетите
История и факти за най-обширната планина в България
- Планината простира твърдата си гръд в централната част на Балканите, в Рило-Родопския планински масив.
- Името на най-обширната планина в България има тракийски произход. Срещаме го за първи път още 5 века преди Христа при Херодот. Първоначално планината се е наричала Родопа, докато днес по-често говорим за Родопите – в множествено число. Старо име на Родопа е Славееви гори, чиито произход е славянски.
- На територията на България Родопи обхваща изцяло или частично 6 области, а на територията на съседна Гърция обхваща северните ѝ части.
- Средната надморска височина в Западните и в Източните Родопи се различава съществено, като Западните Родопи са не само по-високи, но и по-обширни. Височина над 1600 метра се среща само в Западните Родопи, а в Източните преобладаващата височина е 200-600 м.
- Въпреки че е най-обширната планина у нас, Родопи не е най-високата, нарежда се едва на 7-мо място според височината на своя първенец – Голям Перелик, издигащ се на 2190,2 метра надморска височина в централната част на планината, близо до областния град Смолян. Върхът е част от Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз и е лесен за покоряване, но същото е невъзможно, тъй като достъпът е ограничен заради разположеното там поделение на Българската армия.
5 места, които да посетите при разходка в Източните Родопи
- Много реки в Западните Родопи са златоносни. Това се отнася особено за реките, чиито път лъкатуши близо да стари тракийски мини или чиито извори са близо до тях.
- Родопите са богати на минерални води, дали началото на редица центрове и селища, в които се развива с бързи стъпки СПА туризмът. В сърцето на Родопите се намират древни светилища, популярни поклоннически места – Кръстова гора, Бачковски манастир, археологически обекти, които също играят активна роля за развитието на туризма. В Родопите се намират и световно известни зимни курорти като Пампорово.
Всичко това допринася най-обширната планина в България да е не просто място за отдих, наслада за сетивата и досег с природата, но и място за бизнес в областта на туризма и балнеолечението, място за спомени и нови истории, които Родопите да разказват без глас с шума на листата си на идните поколения след нас.