Твърдо ли сте убедени, че област София е най-голямата по площ област в България, имайки предвид размера на столицата ни и значителният процент от населението на страната, заселен в нашия най-голям град и околностите му? Грешите. София област отстъпва първото място и не е най-голямата област по площ в България. Нейната площ от 7 062 кв.км. я нарежда на почетното второ място, докато първенецът е друг.
Още: Какви подправки е най-добре да се слагат на свинското месо
Още: Какво е казал Петър Дънов за постоянната консумация на кафе?
Най-голямата област по площ в България
Площта на страната ни е 111 002 кв.км., като цели 7 748 от тях са заети от най-голямата област по площ в България – Бургас. Морският град и всички приказни курортни градчета и селца, посрещащи ни през горещото лято с огнените залези и солената морска вода, всъщност са първенецът у нас по площ, изпреварващ дори столицата ни. Данните са официални, а повече за тях може да разберете на страницата на агенцията по геодезия, картография и кадастър. Имайте предвид, че данните не са константа и се извършва актуализация всеки месец.
Кои са най-посещавани градове в България от чужденците?
Още: В кое китно градче е роден Никола Вапцаров
Още: С кои трикове ще спестим много време при почистване на керамичен плот
Как се подреждат областите у нас по площ?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: С тези пълнени кюфтета по турски ще си оближете пръстите
Още: Топ 15 въздействащи цитата от нашите любими български автори
На трето място след най-голямата област по площ в България – Бургас и втората – София се нарежда със 6 449 кв.км. област Благоевград. Ако сте очаквали да видите като бронзов медалист вторият по големина град у нас – Пловдив – отново очакванията ви не са оправдани. Градът под тепетата остава чак на четвърто място, следван от Хасково с 5533 кв.км. площ. След него области, чиято площ е над 4000 кв.км., са, както следва: Стара Загора, Добрич, Велико Търново, Плевен, като разликата между Плевен и старата ни столица е малка, Пазарджик и Ловеч.
Области с площ от 3000 до 4000 кв.км., подредени отново от най-голямата към най-малката, са: Варна, Монтана, Враца, като Враца и Монтана са с малка по площ разлика, Сливен, Ямбол, Шумен, Кърджали, Смолян, Кюстендил, Видин, като и разликата между последните две също е малка.
Най-малките области в България, които са под 3000 кв.км., са: Силистра, Русе, Търговище, Разград, Перник, Габрово, като най-малката е Габрово, а най-голямата е Силистра.
Още: Има ли противопоказания чаят от лавандула?
Още: Кодовете на Грабовой - как хора сбъдват желанията си с комбинация от тези числа
В България има още една област, която е най-малката по площ област в страната ни. Името ѝ ще ви изненада. Това е София град. С едва 1341 кв.км. площ тя е в дъното на класацията на най-голямата област по площ в България.
Топ 10 на най-големите градове в България
Най-голямата област в България по население
Когато разглеждаме най-голямата област не като площ, а като население, последните стават първи. София-град и София област са най-населените у нас. Факт, който обяснява защо столицата е толкова пренаселена и е с често замърсен въздух. След нея спрямо броя на неселението се нареждат, както следва: Пловдивска, Варненска, Бургаска и област Стара Загора. Очевидно е, че най-големите по площ области не са най-населените, поради което там няма толкова много хора на кв.км. и като цяло не е пренаселено за разлика от ситуацията в столицата ни.
Областта в България с най-много населени места
Знаете ли, че първенецът по този критерий има цели 471 населени места? Това е област Кърджали, която макар да е назад в класацията по площ, тук е безспорният първенец. Габрово, Велико Търново, Софийска и Благоевградска област също са в челната петица на областите с най-много населени места. На дъното е София-град – едно-единствено населено място – самият град и област Русе със само 83 населени места.
Тези данни не са константа и търпят промени през годините, но ситуацията според официалните източници към 2021 година е именно такава.