Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коя е най-дългата родопска река?

15 април 2024, 13:33 часа

Една седма от територията на странати ни е заета от най-обширната ни планина - Родопите. Планината се намира в Южна България и Северна Гърция, част е от Рило-Родопския масив. Дължината й е около 220-240 км, а ширината достига 100 км. Общата площ на Родопите е около 18 000 кв.км, от които на българска територия са 14 738 кв. км, което представлява 81,88% от цялата й площ.

Реките в Родопите

Родопите са планина с гъста речна система, която попада към Беломорския водосборен басейн. Реките, които извират и текат през планината, се оттичат към две главни реки - Места и Марица - или директно се вливат в Егейско море.

В около 80% от територията на планината отокът е насочен към река Марица чрез нейните десни притоци: Чепинска река, Стара река, Въча, Първенецка река, Черкезица, Мечка, Каялийка, Банска река, Харманлийска река, Бисерска река, Арда, Луда река и др. Югозападните части на Родопите принадлежат към водосборния басейн на река Места и нейните леви притоци - Златарица, Канина, Чечка Бистрица, Доспат, Дяволска река и др. В най-южните части на планината (на територията на Гърция) реките директно се вливат в Егейско море.

На коя река има най-много градове в България?

Коя е най-дългата родопска река?

Арда

Река Арда е най-големият десен приток на река Марица и най-голямата река в Родопите. Арда извира от Ардински връх в Родопите и се влива в река Марица извън територията на България. Дължината на река Арда е 270 км, като около 240 км от тях са в границите на България.

Ардински връх

Ардин или Ардински връх е най-високият връх в горното поречие на река Арда - 1731 м. До върха се стига от село Горна Арда, разположено на 30 км от град Смолян, в малка живописна котловина на двата бряга на реката. Село Ардино е в непосредствена близост до границата с Гърция и е с надморска височина около 1000 м. От Ардин връх при ясно време се вижда Бяло море. За да се стигне до върха, се преминава през извора на река Арда.

Коя е най-дългата река в България? Ще се изненадате

Забележителности по поречието на река Арда

По течението на реката на българска територия има три големи язовира: Ивайловград, Кърджали и Студен кладенец.

Язовир “Ивайловград” се намира в Източните Родопи, по течението на река Арда. Построен е през 1964 г. и има 64 км брегова ивица, голяма част от която е покрита с широколистни гори. Подходящ е за риболов и практикуване на водни спортове. Всяка година тук се провежда Републиканската регата по кану каяк.

Язовир “Кърджали” се намира на северозапад от град Кърджали в Източните Родопи. Акумулира водите на река Арда и предоставя чудесни условия за риболов. Стената на язовира е една от малкото язовирни стени в света, които се извисяват над самия град.

Язовир “Студен кладенец” се намира на границата между общините Кърджали и Крумовград. Строен е в периода 1955-1958 г. с цел регулиране сезонния отток на реката. На бреговете му има изграден ВЕЦ. Известен е с каменистите си брегове и голи чукари, подходящ е за водни спортове и риболов.

Дяволският мост

В живописния пролом на река Арда край село Дядовци се открива великолепната гледка на Дяволския мост - истински архитектурен шедьовър. От около 500 години водите на Арда къпят основите му. Мостът се извисява внушително, недокоснат от времето. И до днес остава тайна кой е майсторът на този феномен.

Легендата разказва, че мостът е бил многократно издиган над реката, но всяка нощ след построяването му, се разрушавал отново. Местните решили, че това е дело на дявола. Един млад майстор решил да докаже, че дяволът няма общо с разрушаването на моста. Няколко нощи мъжът сънувал, че дяволът сключва сделка с него - ще му помогне да изгради моста така, че няма да се разруши с времето. Условието на дявола било образът му да е вграден в моста, така че да не се вижда от хората и те да не знаят за тайната на скрития образ. Майсторът създал моста, който вече не се разрушавал, но младият мъж починал скоро след това. Образът на дявола може да се види, само ако мостът се погледне вертикално.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес