Словосъчетанието "бананова република" традиционно се използва за страните, които се считат за изключително корумпирани, нестабилни и зависими от износа на продукция с ниска добавена цена. В случая историята се корени в близкото минало на страни от Латинската Америка, а не в Африка, както смятат мнозина.
Терминът "бананова република" изпраща към производството на банани, което е важен елемент за доходите на икономиката на страните от Централна Америка, като Коста Рика, Хондурас, Гватемала и Панама.
История на термина
Американският писател О. Хенри за първи път използва това словосъчетание през 1904 г. за обозначаването на Хондурас и неговата икономическа зависимост от американските фруктови корпорации, като United Fruit Company.
Сизифов труд - каква е историята на популярния израз?
Със своя главен конкурент компанията Standard Fruit United гигантът на плодовия бизнес United Fruit Company в началото на XX век стана окончателно асоцииран с интересите на САЩ в Латинска Америка.
В съответствие със своята агресивна външна политика, основана на доктрината на Монро „Америка за американците“, Вашингтон организира една от военните си операции и държавни преврати в страните от Латинска Америка, за да запази хегемонията на своите компании.
Как се променя значението на термина
Въпреки че терминът "бананова република" обикновено се използва като евфемизъм за обозначение на "диктатура", неговата трактовка преминава няколко етапа на еволюция.
Първоначалното словосъчетанието „бананова република“ се използва за обвинение на управляващата класа на развиващите се страни в това, че позволява на чуждестранните компании да експлоатират местна селскостопанска промишленост срещу лични облаги.
С времето понятието „бананова република“ започнало да клейми режими, характеризиращи се с политическа и институционална нестабилност, високи нива на корупция и търпимост към нарушения на правата на човека.
"Къде зимуват раците" – научете историята зад този популярен израз!
Въпреки че терминът се отнася значително за повечето страни на Централна Америка, постепенно той започва да се прилага за характеристиките на вътрешнополитическия хаос в страните на Африка, Централна Азия и дори Източна Европа.
След нападението на Капитолия през 2021 г. "бананова република" нарекоха дори САЩ.
„Бананова република“ и „североамерикански октопод“
„Еталон“ за бананова република била Гватемала в началото на XX век. През 1901 г. диктаторът Мануел Естрада Кабрера (бил на власт от 1898 до 1920 г.) разширил присъствието на американската корпорация United Fruit Company, която започнала да контролира над 40% от земеделските земи на Гватемала.
"За зелен хайвер" - каква е историята на този израз?
Компанията успяла да запази своето влияние след това, тъй като Съединените щати поддържали държавния преврат през 1954 г. в Гватемала, организиран срещу избрания президент Хакобо Арбенса, който провокирал прогресивна аграрна реформа в рамките на Гватемалската революция.
Между другото, именно тогава още не-"Че", а просто Ернесто Гевара, активно сражаващ се против намесата на САЩ в Гватемала, за първи път привлича интереса на ЦРУ.
United Fruit Company, също известна като "североамериканския октопод", разпространила своите пипала в други страни от Латинска Америка, като Куба, Колумбия и Доминиканската република.
Към 30-те години на миналия век корпорацията вече фактически монополизирала 90% от латиноамериканския пазар на банани - плодове, които по това време били достъпни много малко в страни с нетропически климат.
За корупцията във властта в така наречените бананови републики, особено в XX век, пишат такива писатели като колумбиеца Габриел Гарсиа Маркес, който в своя роман „Сто години самота“ разказва за „банановото клане" от 1928 г.
По време на стачката на работниците от United Fruit Company, когато участниците настоявали за подобряване на условията на труд, колумбийската армия открила огън срещу невъоръжените хора и убиват хиляди протестиращи.
Бананови войни
В началото на XX век се появяват и „бананови войни“ — поредица от военни конфликти между САЩ и страните от Централна Америка.
Но спомените за тези трагедии, ужасните условия на труда и мизерната заплата на служителите на тези корпорации, както и бездействието на местните власти, се превърнали в непрекъснат кошмар за хиляди семейства в страните от Латинска Америка.
„Ще дойде Видовден“ – какво значи този израз?
И в XXI век много от държавите от Централна Америка унаследиха забележителна част от социалните, политическите и икономическите структури, пропити с духа на корупцията и потисничеството.
След това отбелязваме, че през 1970 г. United Fruit Company обнови своя имидж на „големия експлоататор“, като значително подобрила условията на труда на своите работници.
Въпреки това, терминът "бананова република" до днес напомня за всички неравни, несправедливи и асиметрични отношения между САЩ и техните латиноамерикански съседи в Западното полукълбо.