Когато обсъждаме любопитната тема кой град в България е най-дългият, следва да уточним – провинциален град, тоест да изключим столицата, която е най-големият и най-населеният град у нас. Отвъд София за прозвището най-дълъг български град спорят няколко, като първенецът за всеобщо учудване далеч не е сред най-големите областни градове у нас.
Кой град в България е най-дългият?
Верният отговор на този любопитен въпрос е… Габрово. Със своите над 25 километра от табела до табела Габрово взима първото място по този критерий, изпреварвайки редица по-големи областни центрове, които обаче растат и на ширина. Вероятно местоположението на Габрово – по поречието на Янтра и в подножието на Стара планина – обуславя факта, че градът се разраства през годините на дължина, формирайки най-дългия град у нас.
С какво е известен град Габрово?
Освен като град, който е верният отговор на въпроса кой град в България е най-дългият, Габрово е известен и с дома на хумора и сатирата – единствен по рода си у нас, както и с ежегодните карнавали. Заслужава си да отделите уикенд и да се посмеете с габровския хумор, който е различен, неподправен и характерен именно само за този чуден град, да се потопите в историята и занаятите, да се разходите по дългите сякаш без край улици и да натрупате незабравими впечатления от дома на хумора и сатирата. Природата също си заслужава, така че най-дългият град ви очаква.
История на Габрово
През 12 век Търновград е обявен за столица на Втората българска държава, с което Шипченският проход става особено важен и се нуждае от охрана. Именно така възниква селището, в чието землище днес е град Габрово, като първите заселници били вещи във военното дело и се грижели именно за охраната на Търновград. Любопитен факт е, че дори турското робство не успяло да окаже съществено негативно влияние върху габровци и населеното място продължило да се развива и нараства. Габровци се гордеят и с:
- Първото новобългарско светско училище, което се превърнало в модел за образование по българските земи по идея на Васил Априлов.
- Приноса си по време на освободителната Руско-турска война.
- Габровската интелигенция, която след Освобождението станала основа на държавната администрация.
- Индустриалната мощ, фабриките, иновациите и нововъведенията.
- Своите поети, писатели и учени.
- Хумора, сатирата, карнавалите и традициите, свързани с тях.
Кой град в България е най-дългият е несъществен въпрос, когато говорим за Габрово – град с история, която буди възхищение и чиито предимства и успехи далеч надминават дължината му.