Там, където Осъм приключва лъкатушенето си из дебрите на Стара планина и спокойно навлиза в Дунавската равнина, там, където хората са се заселили още по време на каменната, бронзовата и желязна епоха, за да подсигури реката живота им, там, където е жив Възрожденският дух, съхранен в архитектурно-историческия резерват „Вароша“, там, точно там е градът на люляците и историята, градът на културата и родно място на емблематичния филм „Вчера“. Кой е градът на люляците, който вдъхновява, събужда сетивата и ни поднася късчета жива история?
Кой е най-дългият град в света?
Кой е градът на люляците?
Първото селище, на мястото на което е изграден днешния град, датира от IV – III век пр.Хр. и е основано от траките. Градът днес носи името Ловеч и е известен като град на люляците. Произходът на името е свързан с тълкуванието, че Ловеч ще рече „град на реката“, а именно град на река Осъм, която траките наричали Азамус и където са се заселили древните хора. Първото име на Ловеч, достигнало до нас, е Мелта и е свързано с името на тракийското племе мелди, заселило се по тези земи.
За първи път срещаме града, кръстен Ловеч или по-скоро Златен Ловеч през 1520 година и това е първото име на Ловеч след Мелта, за което са останали писмени исторически извори. Произходът на името е свързан с финансовия разцвет на града. Ловеч разцъфтява през XVI – XVII век, местните жители забогатяват и жените им се кичат с нанизи от златни жълтици. Това е периодът, през който Ловеч се нарича именно заради богатите му жители „Златен Ловеч“ или на турски „Алтън Ловеч“.
Знаете ли кой е най-малкият град в света?
С какво е известен Ловеч? Градът, оставил следи
Освен че е отговор на въпроса: „Кой е градът на люляците“, Ловеч е известен с революционната си дейност – тук е учреден центърът и архивът на Вътрешната революционна организация от Васил Левски.
В града ненадминатият Колю Фичето изгражда единствения по рода си за Балканите в онези години покрит мост за търговия над река Осъм, който за жалост е унищожен от пожар в първоначалния си вид, но е и възстановен, за да се съхрани уникалния труд на майстора и днес функционира.
Сред най-значимите късчета история, съхранени до днес и изиграли ключова роля в миналото, е крепостта, изградена на хълма през IX – X век. Черква от типа куполни базилики в крепостта е една от само двете известни от този тип черкви на целия Балкански полуостров.
Ако все още не разбирате защо именно Ловеч е отговор на въпроса кой е градът на люляците, посетете архитектурно-историческия резерват „Вароша“ – старата част на Ловеч, известна с калдъръмените си улици, старите къщи, музеите, съхранената и жива история и култура и с люляците, които ви предвождат по улиците на Вароша. Тази част на Ловеч е дала правото му да се нарича град на люляците, тя е и най-живописна, както и най-популярна сред туристите. Там извисява гранитната си гръд и един от най-вълнуващите и внушителни паметници на Васил Левски в България. До него е и крепостта или поне останките от нея, които също привличат жадните за култура родолюбиви българи, избрали да се разходят именно в града на люляците. А панорамата, която се разкрива от крепостта, туристите никога не забравят – красота и величие, които могат да се съпреживеят, но не и да се опишат с думи.
Няколко прохладни и интересни с релефа си паркове в града, причудлива пещера наблизо – Деветашката пещера и приказните Крушунски водопади, достъпни по лесна екопътека са други изненади в района на Ловеч, които оставят без думи посетителите.
Кой е градът на люляците ли? Градът жива история, градът чудна природа, градът магия – Ловеч.