Понякога не си даваме сметка колко важна роля играят възлите в нашето ежедневие – от връзването на обувките до алпинизма, ветроходството и спасяването на хора в кризисни ситуация. Затова и са измислени различни възли за връзване на въжета в най-различни житейски ситуации. Ето някои от най-популярните.
Още: Как празнуват Коледа в Англия
Още: 8 полезни растителни храни, които съдържат пектин и имат противовъзпалителни свойства
Възел „Обратен булин“
Възелът „обратен булин“ е един от най-старите и известни възли. Мнозина го смятат и за най-здравият. Основната му разновидност - „булин“, може спокойно да се нарече "кралят на възлите" заради своята простота и надеждност. Този възел се връзва в края на въжето и представлява сигурна, незатягаща се примка. Намира приложение във ветроходното мореплаване, алпинизма и туризма. Добре е да умеете да го завържете с една ръка, което може да ви бъде полезно в спешни ситуации.
По принцип, в много случаи под въздействието на максимално натоварване въжето се къса в местата на възлите по него. Тогава можем да разчитаме само на 50-70% от номиналната му якост. Това се случва поради изместване на обвивката или поради прегъването му във възела. И в двата случая нишките се опъват неравномерно и се късат последователно една след друга. Един от най-надеждните - възелът „булин“, не е изключение в това отношение. Обаче нови възможности се появяват, ако се използва друга последователност на връзването. При нея товарът на въжето се разпределя на две секции, а не се фокусира на едно място. Така обикновеният „булин“ се превръща във възел, който условно се нарича „обратен булин“ - смятан от мнозина за най-здравия възел.
Още: Какво се случва с вкусовите ни рецептори, когато премахнем добавените захари
Още: Какви особености има в приготвянето на постни сарми за Бъдни вечер
Възли за всички поводи: Как да ги вържете за късмет, пари и любов?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Домашно пържено кюфте - лесна рецепта за чевръсти домакини
Още: Какво да ядем когато имаме бърнаут и имаме нужда от енергия
Възел „Осмица“
Възелът „осмица“ е един от най-популярните, прости и надеждни възли в алпинизма. Това е първият възел, на който се учат начинаещите. При него е трудно да се направи грешка. "Осмицата" има няколко опции, които могат да се използват за различни цели. С този възел в алпинизма свързват въжетата заедно и правят спомагателни примки.
Възел „Грейпвайн“
Този възел има характерен рисунък и се контролира лесно. С негова помощ в алпинизма свързват въжета, когато е необходима една дълга нишка. Можете да завържете въжета с еднакъв или различен диаметър. „Грейпвайн“ по-малко от другите възли понижава силата на въжето. Единственият негов минус е, че се затяга много при натоварване.
Възел „Дъб"
Прост възел в алпинизма, той бързо се връзва и развързва - но основното му предимство е, че лесно заобикаля всички препятствия. Затова се използва, когато трябва да завържете две въжета, за да слезете, и след това да ги издърпате. Колкото по-малък е възелът, толкова по-вероятно е да не се заклещи. „Дъбовият“ възел е компактен и се връзва бързо. В сравнение с останалите, „дъбът“ изяжда по-голям процент от здравината на въжето - но когато се спускате и върху него няма други товари, освен теглото на алпиниста, е налице достатъчно запас от здравина.
„Пожарникарски“ възел
Този възел е известен още като „възел на Мънтър“. Създава силно триене на въжето върху карабинката, лесно се контролира; затова можете да подсигурявате лидера, втори участник, сам да се спускате или да смъквате пострадал човек. При спускане на пострадал с придружител или на тънки въжета, се връзва двоен пожарникарски възел с допълнителна карабинка. Така се създава повече триене и е по-лесно да контролирате скоростта на смъкване; можете да спуснете тежък товар или да работите с тънко въже.
Възел „Прусик“
Това е класически възел за захващане. Наречен е в чест на създателя си – австрийският алпинист Карл Прусик. Принципът му на действие е, че в ненатоварено състояние може да се премества свободно по въжето, а при натоварване поради високата сила на триене се затяга. Именно затова е най-популярният и използван възел от този тип. Необходим е за безопасност при спускане, катерене по въже или при спасителни дейности.