От най-древни времена хората са овладели умението да правят високоалкохолни напитки. Чисто формално, напитките със съдържание на повече от 20% алкохол, днес са смятани за силни. От тях някои се консумират в чист вид, докато други – само в състава на коктейли с най-различни екзотични названия.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
10. Bombay Sapphire (47%)
Съставът на различните марки джин включва всевъзможни компоненти – сред тях цитрусови кори, горчиви бадеми, корени от перуника и, естествено, хвойна. Джинът Bombay Sapphire е сред най-обогатените и скъпи напитки от този тип. Базовият му вкус е на цитруси, който се покрива от хвойната. Бучки лед добавят още повече пикантност.
9. Арманяк Domaine de Jaulin (48,3%)
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Този френски арманяк е от категорията на коняците. Налят е в бъчви през 1973 г. и отлежава 37 години. Бутилирането му започва в 2019 г. Вкусът му съчетава нотки на ванилия, плодове, дъб и кафе. Препоръчително е да пиете този арманяк без мезе, за да усетите пълноценно богатството на вкуса. Но може да се разреди с вода, сода, сокове.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
8. GRAPPA Agricola Bepi Tosolini (50%)
Тази кристално прозрачна грапа се произвежда в Италия. Отлежава в бъчви от ясен. При производството се използва както гроздето, така и неговите семена и издънки. Ароматът й е смесица от горски плодове и флорални ухания. Вкусът е приятен, а послевкусието – продължително, с постепенно разсейване.
7. Glenfarclas 105 (60%)
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Популярно уиски от Шотландия. Произвежда се от ечемик, дрожди и вода. След всеки етап на производството се провежда контрол върху качеството. Може да се пие „чисто“ или в коктейли. Отлежава в стари бъчви от вино тип шери. Благодарение на това придобива свой уникален вкус. Доста разпространено в Англия и Щатите.
6. Бира Snake Venom (67,5%)
Това название се превежда като „Змийска отрова“. Напитката е сред най-силните бири в света. Появява се за пръв път през 2013 г. и веднага спечелва почитатели. Оправдава названието си чрез наситен и пикантен вкус. Пие се внимателно, на малки глътки и бавно.
5. Грузинска чача (70%)
Чачата е грузинското национално питие. Суровината е грозде от строго определени сортове („Изабела“, „Качич“, „Ркацители“). В процеса на производството суровината се замразява веднъж или два пъти. За отлежаването понякога се ползват дъбови бъчви. Вкусът й има аромат на грозде.
4. Ром Bacardi 151 (75,5%)
Тази световноизвестна напитка се произвежда в Южна Америка от тръстиков сироп и меласа. Странният тръпчив вкус е резултат от дългото отлежаване - около 8 години. Малцина се осмеляват да пият такъв ром неразреден - той се включва главно в коктейли. Прозрачен, с кехлибарена окраска. Вкусът му слива аромати на дъб и ванилия. Носител е на повече от 300 награди и титли.
3. Jacques Senaux Black (85% ABV)
Сред абсентите тази напитка е на първо място по алкохолни градуси. Създадена в Испания през 1956 г. Има приятен вкус на сладник (женско биле) с нежни вмъквания на пелин-анасон. Отлежава заедно с касис. Този абсент, ако е неразреден, има парещо-горчив вкус – но малцина се осмеляват да го опитат. Главно се ползва за съставка в различни коктейли.
2. Ликьор Everclear (95%)
Този американски ликьор е най-силният в своята категория. Наричат го още „дяволската вода". Няма изразена миризма и вкус. Това качество е високо ценено от барманите – понеже го прави идеален за създаване на супер-оригинални коктейли. Не се пие в неразреден вид. Строго забранен в 13 американски щата поради опасност за здравето.
1. Водка Wratislavia Spirytus (96%)
Тази полска водка е най-силният алкохол в света. При производството главните суровини са пшеница и картофи въпреки, че традиционно такива съставки не се смесват. Именно това съчетание придава оригиналния вкус.