Първият български вестник излиза от печат на 20 април 1846 година. Почвата за издаването му е подготвена от списание „Любословие“. Първият български вестник е отпечатан и издаден в Лайпциг в годината, в която спира да излиза списание „Любословие“, а негов редактор и създател е Иван Богоров – именит български енциклопедист, завършил медицина, но отдал живота си на словото, когото дори Вазов възхвалява. Приносът на Богоров към езика и културата е оценен и от други бележити българи – книжовни дейци и творци. Богоров остава в историята и като издател на първия български вестник. Кой е първият български вестник и какъв е бил тиражът му?
Първият български вестник
Макар да е наричан списание, по своето същество, визия и програма, „Български орел“ – първият български вестник – е бил точно това – вестник – общообразователен и информационен. Неговият редактор Богоров планирал вестникът да излиза на всеки две седмици, но реално от „Български орел“, чието оригинално име било „Бѫлгарскый орелъ“, излизат само 3 броя. Първият брой на първия български вестник вижда бял свят на 20 април 1846 година, вторият – на 20 септември 1846 година, последният трети брой излиза от печат на 1 януари 1847 година. Тиражът, в който се издавал всеки един от тези три единствени броя от първия български вестник, бил 500 броя.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Кой е първият български роман?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Какво е заглавието на първия брой на първия български вестник?
Освен кой е първият български вестник любопитен въпрос е какво е било заглавието му. Всеки един от трите издадени броя на първия български вестник е имал и свое заглавие освен общото „Български орел“. Първият брой се наричал „Български орел. Известник граждански, търговски и книжовен“. Същото е и името на третия брой. Вторият брой на първия български вестник е наречен „Български народен известник“.
„Свикване“ е името на първата статия – уводната, на първия брой на първия български вестник, а финалът ѝ приканва читателя да се абонира за вестника. Тя се явява първата статия изобщо, която отпечатана в български вестник, поради което ѝ отдаваме нужното внимание. Още по-любопитен е фактът, че тъй като българският вестник съвсем естествено е предназначен за българската общност, а се издава далеч от нея, той е специално предназначен не за читатели, а за слушатели.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Истории от стари вестници - по следите на старите реклами
Какво се случва след третия, последен брой, на първия български вестник?
Макар да е планиран като двуседмичник, вестникът не се издава в този порядък и само 3 броя са били отпечатани. След края на издаването на вестник „Български орел“, тоест след третия му брой, отпечатан през 1847 година, Богоров прави кратка почивка и се завръща като издател и редактор само 2 години по-късно на вестник, издаван в продължение на цели 13 години, наречен „Цариградски вестник“ – най-дълго издаваният български вестник през Възраждането.
Кой е Иван Богоров?
Роден в Карлово, завършил в Цариград и Одеса, учител в Стара Загора, където написал „Първичка българска граматика“, подпомагал образованието на български търговци, участник в църковната борба в Цариград, Иван Богоров е медик по професия, но по призвание и според дейността си е книжовник, общественик и журналист. Голяма част от живота си отдава на публицистиката. Твори в областта на медицината, географията, историята, философията. Лекарската си професия е упражнявал по време на Сръбско-турската война като военен лекар.