Panthera tigris или тигър е представител на вид хищни бозайници, семейство котки. Най-близките му роднини - лъвът, пантерата и ягуарът - са доста достойна компания за своя хищен по-голям брат.
Откъде са дошли тигрите?
Най-старите вкаменелости на тигъра са открити в северен Китай и на остров Ява. Предшественикът на съвременния хищник, който е съществувал преди около два милиона години, е бил доста малък в сравнение с днешните тигри. Изглеждал е нещо като кръстоска между съвременен леопард и подвид тигри, който живее в архипелага Сунда.
Балийският тигър е обявен за изчезнал животински вид
В същото време на остров Ява са били открити останките на древни тигри на възраст милион и половина години. Още преди два милиона години тигрите са живели на почти цялата територия на Югоизточна Азия. В Индия, в Алтай и Сибир, тигрите се появяват много по-късно, преди около двадесет хиляди години, и се считат за най-младия подвид тигър. Останките на древни тигри са открити в Япония и Сахалин.
С наближаването на нашето време средният размер на тигрите намалява, с изключение на усурийските (амурски) и бенгалските тигри, които, както вече отбелязахме, са много млади.
Амурският тигър - оцеляването е възможно
Въпреки факта, че останките от древните предци на тигъра са открити в много краища на земното кълбо, повечето учени смятат, че родината на тигрите е Източна Азия и именно оттук тигърът започва да се разпространява на юг към Индия и островите на Зондския архипелаг, на север - до Североизточна Азия и Сибир. Тигърът е дошъл на територията на днешна Русия и Индия сравнително наскоро - само преди около 20 хиляди години.
Днес заради човешката намеса малкият брой останали тигри са разделени на отделни популации, разделени една от друга на големи разстояния. Общо са известни девет подвида на тигъра - три от които за съжаление вече не съществуват в природата.