В наши дни и малко, и голямо е чувало за Фернандо Магелан. Този смелчак бил португалец, а как се стигнало до неговото велико дело, вижте сега:
През август 1519 г. от пристанището на Севиля тръгнал първата околосветска експедиция от пет кораба.
Испанският крал Чарлз I я одобрил и оборудвал за пътя ѝ. Уви, в родината на откривателя си, Португалия, планът на Магелан бил отхвърлен. Ако другояче приели тогава нещата, то тя или Испания също биха могла да претендират за откритите нови земи.
И така, пътят на експедицията започнал на югозапад, през Америка в посока Молукските острови.
Пътуването не било никак лесно. Неведнъж подчинените на Магелан се опитвали да вдигнат бунт, за да се върнат в Испания.
Флотилията дълго време се движела по източното крайбрежие на южноамериканския континент в търсене на излаз на „Южно море”. Стигайки до южния край на континента, флотилията открива дълбок залив. Корабите се придвижвали предпазливо напред, прорязвайки си път през лабиринта от криволичещи канали.
Магеланов проток
Бреговете изглеждали напълно безлюдни, но в тъмнината на нощта, на южния бряг на пролива, изведнъж пламнали огньове. Ето, защо Магелан нарекъл тази страна Огнена земя. Последствие станал и неин откривател.
Преминавайки между Патагония и Огнена земя по протока, който днес се нарича Магеланов проток, моряците навлезли в Тихия океан.
В продължение на три месеца пътниците не виждали суша, нито къс земя. Хранителните запаси и питейната им вода свършили. Гладът и скорбутът започнали да вилнеят по корабите. Моряците трябвало да ядат корабни плъхове и да дъвчат волска кожа, използвана за покриване на платната, за да задоволят по някакъв начин глада си.
Екипажът загубил 21 души, които починали от мъчително изтощение. Експедицията била обречена на нещастие.
Когато най-накрая пътниците стигнали до сушата. Това били Филипинските острови. На тях, мореплавателите успели да се запасят с храна и вода. Именно там, за негово нещастие, Магелан се забъркал в междуособиците на местните владетели и бил убит в битка от туземците. Датата била 27 април 1521г.
Само един кораб се завърна от плаване три години по-късно. Корабът се казвал Виктория и бил под командването на J. S. Elcan. Той завършва пътуването, през 1522 г. Оцелелите членове на екипажа били приветствани с почести и триумф като участници на първото околосветско плаване.
Пътуване на Магелан
Значението от пътуването на Магелан не може да бъде надценено. Няколко са нещата, които могат да се изтъкнат като най-съществени от първото околосветско пътуване и те са:
1. На първо място, в това околосветско плаване откривателя му доказал сферичността на Земята.
2. На второ място, експедицията на Магелан дала представа за относителните размери на сушата и морето на земното кълбо.
3. Третото важно било, че Магелан доказал, че най-големият океан се простира между Америка и Азия. Именно той дал името на този океан – Тихи океан. Това име използваме и до днес. Нарекъл го точно така, защото в продължение на четири месеца плаване по океана, корабите в експедицията извадили огромен късмет. Те не се сблъскали с буря нито веднъж.
В заключение:
Освен гореспоменатите факти, Магелан доказал съществуването на единен Световен океан на нашата планета.