Ключово и дори историческо можем да наречем значението на планинските проходи като пътища, по които се е осъществявала търговията, предвижването на хора и животни в миналото. Особено ключово е било значението им по време на военни действия – ако само си спомним за Шипченския проход, ще разберем защо.
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
В далечното минало проходите са спомагали за осигуряването на поминъка на местното население, което се изхранвало от охраняването на проходите и превеждането през тях на кервани със стоки за търговия, добитък и т.н. Тази стара професия се практикувала от т.нар. дервентджии – народи, поробени от турците, търсещи препитание. От турски произход е и самото име на дервентджиите – дервент, което на турски е dervent и се превежда на роден език като проход. Така проходите в родните планини помагали на прадедите ни по време на битки и борба за независимост или отбрана на родината, в мирно време за търговия и за осигуряване на прехраната на местното население, близо до проходите, чрез работата им като дервентджии. Обикновено най-високите проходи били най-трудни както за преминаване, така и за охраняване, а най-високият проход в България се намира на 1699 метра надморска височина в Западните Родопи.
Кой е най-дългият проход в Стара планина?
Най-високият проход в България – кой е той?
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Най-високият проход в България е намиращият се в област Смолян в югозападната част на Переликско-Преспанския дял на Западните Родопи проход Превала, познат и като Ешекулак. Проходът Превала свързва долината на Черна река на юг с долината на Широколъшка река на север. През Превала преминава обаче не планински път или пътека, а републикански път от Смолян през Девин и Кричим към Стамболийски, което прави значението му като част от транспортната мрежа ключово и налага поддържането му целогодишно дори в тежките зимни условия с оглед осигуряване на функционирането на пътя и възможността за преминаване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Дължината на прохода е малка – едва 13.8 километра, но значението му като път е огромно. Това е и трудно за преминаване трасе заради големия наклон и многото последователни остри завои, които пътят прави, лъкатушейки през прохода. Особено опасен пътят е през зимните месеци, когато, макар да се поддържа като третокласен път от пътната мрежа, той често е в плен на заледявания, навявания, образували се преспи с височина от 2 и повече метра, изисква вериги и повишено внимание от страна на шофьорите, а понякога остава и затворен за определено време до обработването му и осигуряването на безопасността на движението.
Превала – най-високият проход в България и високите проходи в различни кътчета на света
Макар 1699 метра надморска височина най-вероятно ви впечатляват, то бързаме да ви кажем, че по света има проходи в планини – гиганти като Хималаите и Андите, чиято надморска височина е такава, че дори най-високият проход в България – Превала – ще ви се стори равнина. Хималайският регион и по-специално областта Ладакх, чието име в превод означава „земята на проходите“, ще ви остави без дъх с планинските си пътища, достигащи до 5-6 000 и повече метра надморска височина, които привличат любителите на екстремни усещания и авантюристите. Що се отнася за най-високия проход в България, той, подобно на най-високите планински проходи по света, има не само транспортно значение, но и е наслада за сетивата, защото мястото е приказно красиво и живописно, каквато е и цялата Родопа планина.
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?