Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой е най-трудният език в света за научаване?

03 януари 2024, 14:17 часа

Трудно е да се отговори на този въпрос. В света съществуват около 7000 езика, което прави почти невъзможно да се сравнят всички. Повечето публикации, които сравняват различните езици и тяхната сложност, приемат за точка на сравнение английския език, който е най-популярен.

Кой е най-трудният език в света?

Мандарин

С над 1,2 милиарда говорещи в света, мандарин е най-разпространеният език. Това също е резултат от огромното население на Китай.

История на мандарин

Често езиците “китайски” и “мандарин” се използват като едни и същи понятия, но има известна разлика между тях. Китайски е езикът, който се използва като официален език на територията на Китай и Тайван и който се изучава в чуждестранните училища и университети. Той е част от сино-тибетското езиково семейство.

Мандарин е диалект, традиционен за северната част на Китай. В Китай съществуват 7 основни диалекта, а мандарин, чиято основа се използва за съвременния китайски книжовен език, е един от тях. Общоприетата форма на говоримия китайски е стандартният мандарин, чиято основа е пекинският диалект.

Кои са най-трудните езици в света?

Всъщност езикът мандарин възниква и се използва едва през XX в., макар Китай съществува като държава от векове в световната история. През 1911 г. е създадена Република Китай, а през 1912 г. започва търсенето на “една нация, един език”. След години на детайлни проучвания, се разработва езикът мандарин, който е обявен за официален език на Република Китай през 1932 г. Той остава национален и официален език в Китай и до днес.

Защо мандарин е най-трудният език в света?

Най-важният фактор за правилното разбиране са четирите различни интонации в мандарин. Интонациите основно се отнасят до произношението на думите. Тази разлика в интонацията придава четири различни значения на всяка дума. Интонацията може да бъде равна, ниска, възходяща и низходяща.

Освен това, мандарин е идеографски език. Това означава, че се състои от китайски символи, за разлика от азбуки и думи като в повечето познати езици. Отнема доста време, за да научите и разберете всичките хиляди символи, за да можете да четете и пишете на мандарин. Тези две причини поставят мандарин като най-труден за научаване език.

Кои са най-лесните езици за научаване?

Любопитно за мандарин

* Мандарин е един от шестте официални езика на Обединените нации. Другите пет езика са английски, френски, руски, арабски и испански.
* Макар и странно, граматиката в мандарин не е толкова трудна в сравнение с тази в английски и френски език. В мандарин не съществува категорията “род”, нито единствено и множествено число. Не се спрягат глаголи и няма много глаголни времена.
* В мандарин няма азбука. Вместо, букви, се използват символи, наречени китайски йероглифи, които представляват най-старата писмена система в света. Съществуват около 20 000 китайски йероглифи, а броят им продължава да се увеличава.
* Най-сложният китайски йероглиф е за думата “biang” и се изписва с 57 чертички. Означава вид традиционни нудъли от провинцията Шанси.
* Китайската писмена система е на над 3000 години. Китайският език е най-древният от всички езици, говорими днес.
* Проучвания разкриват, че хора, които учат мандарин, използват лявата и дясна страна на мозъка, за разлика от тези, които учат английски или други по-популярни европейски езици, които използват само лявата страна. Това доказва, че хора, които учат мандарин, развиват интелекта си.
* Мандарин е един от най-бързо развиващите се езици в света. Хора от цял свят се опитват да го учат. Китай се превръща в супер сила, все повече хора развиват бизнес с тази страна и искат да говорят езика. В САЩ, например, мандарин е най-желаният за учене чужд език, след испанския.
* Сред известните хора, които учат мандарин, са основателят на Facebook Марк Зукърбърг, който впечатли група студенти от Пекинския университет, говорейки мандарин. Дори принц Уилям даде интервю на мандарин, поздравявайки всички с китайската нова година.

Ето и следващите най-трудни езици в класацията:

2. Арабски
3. Японски
4. Корейски
5. Унгарски
6. Фински
7. Исландски
8. Полски
9. Турски
10. Виетнамски

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес