Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой е най-старият календар в света? Отговорът ще ви изненада

14 октомври 2024, 06:00 часа

Зависими от времето днес, непрестанно и неуморно надбягващи се със стрелките на часовника, с минутките, отброявани от него, не бихме могли да си представим живота без календара, без разделянето на годината на месеци, претопени в седмици и дни. Как са живели дедите ни без него? За слънчевият часовник навярно сте чували и как той е служил като един много общ ориентир за времето, но кога се е зародил календарът и каква е била първопричината хората да се нуждаят от него, довела до появата му? Най-старият календар в света вероятно е бил твърде различен от съвременния, който познаваме, и вероятно ще ви е интересно да отправим  поглед към  миналото и да открием предшествениците на календара ни.

Още: Ползи и приложение на белия пипер

Още: Котките пазят дома и стопаните си от зли сили и магии

Защо са били нужни календарите на древните хора?

Не само съвременното общество се нуждае от календар, за да планира работни процеси, икономика, почивка, важни събития от професионални, личния и социалния живот. Древните хора също са се вълнували от времето, макар да е било по други причини – първите календари са били с практически цели и често свързани с астрономията и селското стопанство. Изхранването, поминъкът са една от първопричините, които породили нуждата от календари. Тези причини са актуални и днес, макар далеч да  не са единствените, поради които не бихме могли да си представим живота без календар. Естествено предците ни не делели годината на месеците, познати днес. Единиците за отчитане на времето, използвани от повечето исторически общества, били денят, слънчевата година и лунната луна, а календарите изглеждали напълно различни от познатите ни. Кой е бил най-старият календар в света и как е изглеждал  е любопитен въпрос, който няма как да не се прокрадва, обсъждайки зората на календарите.

Още: Гравюри в 12 000-годишното Гьобекли тепе в Турция може да са най-старият календар в света

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 декември /валутен калкулатор/

Най-старият календар в света

Една скорошна находка в Турция промени представите ни за най-стария календар в света и разкри календар по-стар от сочения за такъв към момента на откритието. С възрастта си от над 12 000-13 000 години своеобразният календар, който е открит в Южна Турция върху колона в Гьобекли тепе, е посочен от археолозите като най-стария календар в света. Визуално той представлява дърворезба с изобразени небесни тела – най-важните – Слънцето и Луната, наобиколени от редица съзвездия. Календарът е лунно-слънчев и според  мнението на археолозите е служил за следене на сезоните.

Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола

Още: Стихотворение на деня, 22 декември, от Иван Вазов

Други стари календари

В списъка с най-старите календари в света срещаме този на Майте, Китайския, Григорианския, Юлианския и… Прабългарския календар. Всъщност по темата за най-стария календар в света определено има с какво да се гордеем, тъй като българският се оказва по-стар от посочените. Нещо повече – Григорианският календар отстъпва своето първо място по старост, а българският се оказва по-различен от астрономическия календар със само няколко секунди. Възрастта му се определя на около 5505 г. пр. Хр и е считан е за първоизточник на Китайския календар. Това не са празни думи или проява на патриотизъм – ЮНЕСКО е признал  през 1976 година календара на прадедите ни – Древнобългарския календар за най-съвършения и точен в света от старите календари, сътворени и използвани някога от човечеството. За нашите деди не било чуждо нито разделянето на годината на 365 дни, нито наличието на високосни години, и те приложили тези свои знания в най-старият календар. Този най-стар и точен календар, първообраз на календара, познат ни днес, е слънчев. Интересно решение при него е годината да  започва не на 1 януари, а в най-късия ден – зимното слънцестоене през декември, като този ден е наричан нулев. Календарът разделял годината на 4 сезона, всеки от които имал 3 месеца, така, както е и днес, но с тази разлика, че първият месец от всеки сезон имал  по 31 дни, докато другите два месеца имали по 30 дни – сочи бюлетина на института по Древни цивилизации, бр.3 от 2013 г.

Още: Как да сготвите ориз, без да залепва?

Още: 22 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

Още: Колко сезона е имало в календара на Древен Египет?

На всеки месец от този древен български календар отговаряло и определено животно – любопитна информация, която ни е известна днес благодарение на Китайския календар и китайския зодиак, макар това да е било характерно и за прабългарския  календар.  Формата на календара била кръгла, а сътворяването му се определя от ЮНЕСКО като огромен научен труд. Така че, ако въпросът е кой е най-старият календар в света, който е и най-точен, то можем с гордост да заявим: „българският“.

 

Паричен лунен календар за март 2024 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес