София е най-големият град у нас, което прави логичен факта най-големият квартал в България да е разположен именно в столицата ни. С площ от 22,22 km² и население от 120 530 души по данни от последното преброяване, извършено през изминалата 2021 година, най-големият квартал в България, който е най-гъсто населен, е столичният административен район „Люлин“.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Разположение и брой жители на най-големия квартал в България
Квартал „Люлин“ е разположен в северозападната част на град София. Заобиколен е от кварталите „Връбница“, „Красна поляна“, „Овча Купел“, „Банкя“ и община Божурище, разположена на северозапад от кв. „Люлин“. Интересен факт е, че в броя на населението на най-големия квартал в България се наблюдава прогресивно намаляване – от 127 000 души през 2014 година на малко над 120 000 души при последното преброяване през отминалата 2021 година. Дори тези 120 530 души, преброени през 2021 година, са достатъчни, за да бъде обявен „Люлин“ за най-големия квартал в България, чието население е приблизително равно на населението на някои областни градове като Плевен. По-голяма част от жителите на най-големия квартал в България се самоопределят като българи при преброяването. Кварталът се населява и от граждани, самоопределящи се като турци и цигани.
Кой е най-старият град в България?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
История на най-големия квартал в България
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Възлагането на строежа на квартал „Люлин“ е през 60-те години на ХХ век. За място за строежа на новия жилищен комплекс е избрана северозападната част на София на територията на тогавашния квартал „Модерно предградие“ и площите около него, които са свободни. „Модерно преградие“ през 60-те години представлявал квартал със силно амортизирани постройки и инфраструктура в изключително лошо състояние. Новият квартал съвсем естествено първоначално взима името на съществуващия макар и в лошо състояние квартал „Модерно преградие“. Архитект е Неделчо Паскалев, по-късно арх. Кирил Бочков, а проектът е завършен през 1969 година. Освен жилищни сгради било предвидено и строителството на паркинги, магазини, детски градини и училища, съоръжения за спорт и отдих, обмислят се автобусни линии, трамвайни и тролейбусни трасета, пътни артерии и всичко, необходимо за нормален и пълноценен живот в квартала.
Кой е най-студеният град на планетата? Отговорът ще ви изненада
Началото на строежа на най-големия квартал в България започва с блок 318 – трети микрорайон, през 1973 година, последван от втори, първи, шести, четвърти, пети и седми в тази последователност. Сградите са предимно едропанелни, като тухлените постройки са рядкост. Срещат се все още в квартала и къщи с дворове.
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Най-големият квартал в България днес
Днес новото строителство в най-големия квартал в България продължава, като то е предимно съсредоточено в микрорайоните, през които преминава построеното в столицата ни метро. Територията на квартала е достъпна благодарение на пътна мрежа, множество автобуси, маршрутки, метро и линии за обществен превоз. На територията на квартал „Люлин“ функционират 11 ОДЗ, 4 ЦДГ, дузина училища, читалища, църкви, многопрофилна болница, открита през 2010 година, множество магазини, хипермаркети, басейн, спортна зала,търговски център тип МОЛ, заведения, бензиностанции, казина.
Защо наричаме Стара планина гръбнака на България?