Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой е най-дълбокият язовир в България?

07 февруари 2025, 15:05 часа

Преди да започнем със статистиката, ще е разумно да си припомним какво представляват язовирите и защо ги има. Едва ли има някой, който да не е наясно, че тези водни басейни са изкуствено създадени. Хората изграждат язовирна стена, с която преграждат природата от естествен воден източник. Целта е да се събира вода за домакинствата, за напояване и за електроенергия.

Разбира се, има и такива язовири, които са предназначени за практикуване на риболов. Много от язовирите в страната са притегателен център за мнозиня, които обичат да си почиват сред природата и край водата. Не случайно около тях има много обособени места за отсядане.

Най-дълбокият язовир в страната

В страната има над 6800 язовеира с различна големина, но най-дълбокият и най-големият от тях е язовир Искър.

За колко време е построен язовир Копринка?

Можете да се досетите по името му, че е в близост до река Искър. Ролята на язовира е да осигурява питейна вода за столицата и да подпомага производството на електроенергия.

Общият му обем е 655,252 млн. м3, дълбочината му е 75 метра, а дължината му е 13.5 км. Язовирът е любимо място за отдих на туристите заради прекрасната природа

Кога е построен язовир Искър?

Как започна всичко?

Още в началото на миналия век, 1900 -1901 ., малко след като е построена ВЕЦ „Панчарево“, става ясно, че София и околността се нуждаят от язовир на р. Искър.

През 1919 г инж. Иван Иванов, заместник-началник на водоснабдяването на София по това време, дава идеята за построяването на впечатляващата конструкция. През 1921 г. отново се повдига върпосът за недостига на вода за столицата, но направеният проект за 55-метрова язовирна стена и язовир с обем 320 милиона м3 няма как да бъде построен, тъй като общината нямала възможност да компенсира населението на Шишманово, Горни Пасарел и Шишманово.

Къде се намира най-големият язовир в света

Инж. Иван Иванов, бивш кмет на София, оглавява стоежа на язовир Искър. Той е изключително успешен кмет на столицата до 1944 г., но след преврата на 9 септември 1944 г. е арестуване и осъден на доживотен затвор по политически причини. След като управляващите преценяват, че ще е по-полезен за водоснабдяването на София, през 1946 г е помилван, а през 1947 г. му възлагат да ръководи комисията за проучване, проектиране и изграждане на язовир Искър.

Подготовката за строежа на язовира започва през 1949 г, а реално самият той през 1950 г. Откриват най-голямото техническо съоръжение в страната през 1954г с името „Сталин“. В годините след това се връща старото име „Искър“. Най-пълен язовирът е бил през 1976 г. , когато обемът му достига 675,5 млн. м³, а най-празен е бил през 1994г. – 53,9 млн. м³.

Базови данни за язовир Искър

Язовирната стена е висока 74,65 м и дълга 204 м. Полезният обем на язовира е 580 млн. м3. Средната надморска му височина е 850 м.

Забележителности около язовира

Язовир Искър дава невероятни възможности за лов и риболов. Ако търсите незабравими преживявания, спокойно можете да се отдадете на тези дейности или пък да плавате във водите му с яхта или ветроход.

Наблизо се намира и Шишмановският манастир „Успение Богородично“.

Позволено е и плаването в язовира със собствена лодка.

Кой язовир има най-голям обем в нашата страна?

Останалите язовири в класацията

На второ място по обем и трето по площ се нарежада язовир Огоста - 506 млн. куб. м. обем и 23.6 кв. км. площ. След него се нарежда язовир Кърджали с обем 497,2 млн. куб.м.Язовир Доспат е четвърти по обем - 449,2 млн. куб. м.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес