Сигурно сте чували старите хора да казват, че ако хълцаш, някой говори за теб зад гърба ти било то добро, или лошо. Хълцането обаче далеч не е митично средство за гадаене дали хората те обсъждат, то е физиологичен процес, дължащ се на спазми на диафрагмата. Обикновено е напълно безвредно и само в редки случаи, когато продължава с дни или със седмици може да сочи здравословен проблем, нуждаещ се от уточняване с лекар.
Дори обаче съвсем безобидното хълцане естествено е неприятно и притеснително особено ако се прояви минутка, преди да е вашият ред да говорите пред публика. Притеснително, пречещо на социалните контакти в моментите, в които се проявява, хълцането е нежелано, което поражда и въпроса кой е най-бързият начин за спиране на хълцане.
Защо хълцаме?
Още: На какво се дължи хълцането по време на сън
За да открием най-бързият начин за спиране на хълцане, следва да знаем защо хълцаме, нали така? Ще ви разочароваме – причината нервите, които контролират мускулната дейност на диафрагмата, да ѝ изпратят сигнал, причиняващ свиването и спазмите ѝ, проявяващи се като хълцане, са неизвестни. Учените са открили само провокиращите фактори, сред които са:
- бързото хранене,
- пикантната храна,
- горещата храна,
- неадекватното функциониране на храносмилателната система,
- афинитет към консумация на газирани напитки и алкохол,
- бременността.
Това, че не са известни причините за спазмите обаче, не бива да ви притеснява и да ви отчайва, че бързото спиране на хълцането е невъзможно. Съществуват ефективни методи за бързо спиране на хълцане, които работят независимо от това кой е провокиращият фактор.
Как да спрем бързо да хълцаме?
Още: Храни, които ще ви помогнат при хълцане
Предстои ви ефир, презентация, важен телефонен разговор или такъв в многобройна зала пред публика и точно минута, преди да е ред за това важно ваше участие, започвате да хълцате? Да, всеки би се разтревожил сериозно на ваше място, но не се притеснявайте излишно, има ефективно решение, което ще ви помогне да спрете бързо да хълцате. Сред тях са:
- Дълбоко вдишване, последвано от задържане на дъха.
- Чаша вода, изпита на малки глътки и бавно.
- Резен корен от джинджифил, изхрупан суров.
- Резен лимон или кубче лед, които да задържите в устата и да смучите.
- Задържане на поза на тялото, която ви помага да се справите с хълцането – седнало положение с тяло, наведено над коленете.
Множество бабини трикове, тайни и лекове сочат уплахата като идеално средство за бързо спиране на хълцането. Вероятно това работи, тъй като мозъкът се заема да се справи с новата информация, свързана с уплахата, и преустановява хълцането.
Медикаменти, с които да повлияете на хълцането сега и веднага няма, така че вярвате или не вярвате на споделените бабини трикове и съвети как да се справите с хълцането, то няма друго, на което да разчитате. В дългосрочен план, ако хълцането се проявява системно, може да обсъдите с лекаря си прием на антиспазматични лекарства за успокояване на диафрагмата или дори хирургия за прекъсване на някои от нервите, обслужващи диафрагмата. Това обаче са крайни стъпки и предполагаме, че ще предпочитате да изпробвате споделените от нас малки трикове за спиране на хълцане.
Още: Топ 10 поверения защо хълцаме
Кога е нужна лекарска намеса?
Обикновено хълцането продължава секунди до няколко минути и изчезва внезапно така, както се е появило. В огромен процент от случаите е напълно безобидно и не подсказва здравословен проблем. Ако обаче продължи с часове, дни, седмици, консултирайте се с лекаря си, тъй като зад него може да се крие здравословен проблем като:
- нарушения във функциите на мозъка, които могат да бъдат и сериозни – инсулт например,
- болести на белия дроб като пневмония и плеврит,
- претърпяна операция,
- прием на определени медикаменти,
- болести на щитовидната жлеза, бъбреците, мозъка.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
Източник: Betterhealth