Знаете ли, че даскал Ботьо Петков е бащата на Христо Ботев? Учителят и просветният деец има 9 деца, сред които особено се открояват двамата му сина, поели пътя към свободата и борбата за справедливост и независимост – Христо Ботев, чието име и дела са известни на всички българи и Кирил Ботев – генерал. С какво е известен баща им – даскал Ботьо Петков и защо го наричат учител на българските възрожденци разберете сега.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Даскал Ботьо Петков – история и дела
За разлика от родителите си, които се занимавали с кръчмарство, роденият в Карлово през 1815 година Ботьо Петков решава да стане учител и заминава за гръцкото училище на Райно Попович, което подготвяло даскали.
Знаете ли на кой връх е убит Христо Ботев?
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Други били стремежите и мечтите на Ботьо, далечни и различни от гантайнджийството и кръчмарството, от които родителите му издържали него и трите му сестри. Гръцкото училище дава отлична подготовка на Ботьо Петков и той се връща в родния си град, за да учителства. По-късно е учител в Калофер, откъдето заради способността и добрите му постижения е изпратен от Калоферската община да учи в Одеската семинария.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Завръщайки се, той отново се отдава на своето призвание – да бъде учител и да поставя основите на образованието. Известни са усилията му за откриването на ново и по-голямо училище в Калофер, което да може да побере многократно нарасналия брой деца, желаещи да попият от знанията и опита му и да се учат. Благодарение на него е открито в Калофер през 1848 година новото училище, известно като Мъжко класно училище.
175 години от рождението на Христо Ботев
Известни са и промените в образователната система, които въвежда даскал Ботьо. Той заимства от руската практика начина на обучение, премахва физическите наказания и боя като средство за възпитание на учениците, въвежда руския език в училище, годишните изпити, както и класовете – до онзи момент учениците не били разделени по класове. Безспорни са постиженията му в сферата на образованието, негово призвание, с които остава в историята, макар да е бил не само учител, но и писател и преводач.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Краят на живота на учителят, преводач и творец даскал Ботьо Петков
За края на земния му път се знае малко – тъжна история за бедност, болест и самота. Отива си от този свят през 1869 година от туберкулоза. Днес признателните поколения са издигнали паметник на даскал Ботьо Петков в Калофер, а от 2001 година на името му и в негова памет и чест е учредена награда на МОН, която се връчва на български учител, допринесъл с труда си за развитието и обогатяването на съвременното училищно дело.