Чували ли сте израза „Оплачи се на арменския поп“? Изключително неприятно е да го чуете, защото е подигравателен и означава, че нито има на кого да се оплачете, нито оплакване където и да било ще реши проблема ви, тоест ситуацията е безнадеждна и от оплакване смисъл няма.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
От къде идва тогава израза „Оплачи се на арменския поп“, помагал ли е някога някъде на някого този арменски поп, или напротив – отказал е помощ, поради което е останал и израза, и кой е арменския поп, при когото ни изпращат да се оплачем? Любопитно е, че това е типично български израз, който е част от културата и историята ни, следователно търсим и обяснението кой е арменският поп, при когото ни изпращат днес, когато е безнадеждно и няма на кого да се оплачем, отново в историята ни.
Легендата, която се оказа неистина
Преди да изтупаме от праха историята и да разберем защо наистина битува изразът „Оплачи се на арменския поп“, една легенда се опитва да ни даде отговор, но тя се оказва неистина. Един мит се среща в интернет пространството, разказващ за арменски архиепископ, чието име никъде и никога не се споменава, близък до султана, който се е застъпил за български семейства, заточени в Диарбекир, осъдени на смърт, и ги е спасил.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
"За зелен хайвер" - каква е историята на този израз?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Това обаче се оказва мит, само легенда, която не е истина – нито има исторически данни за подобно развитие на ситуация, за оказана помощ и спасение на българи, заточени в Диарбекир, и за арменски поп, който ги е спасил, нито ако това беше истина, днес щеше, щом попът е помогнал, изразът „Оплачи се на арменския поп“ да се използва подигравателно и когато ситуацията е безнадеждна и няма кой да помогне.
Нещо повече – ако такъв арменски поп е съществувал и е спасил български семейства, то името му щеше да се помни и знае, а име на арменския поп не се споменава никъде, където се говори за легендата. Легендата се оказва мит и лъжа, ясно е, но каква е причината тогава да използваме израза „Оплачи се на арменския поп“ и откъде именно идва този израз?
История на израза „Оплачи се на арменския поп“
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Битуват различни истории за произхода на израза, но само една от тях е истинска и се потвърждава както от историческите данни, така и от развитието на ситуацията през XІX век в България.
През 60-те години на XІX век у нас започват борбите за църковна независимост и самостоятелност, които постепенно успешно водят до създаването на Българска екзархия. Проблем за българите по време на тези църковни борби за независимост създава Цариградската патриаршия, но не турците, както се очаква, а гърците пораждат проблемите. Поддръжник на българите е Арменската патриаршия, които застават на страната им, тъй като изпитват неприязън към гърците.
Кои са най-често използваните български фрази и изрази
В борбата за църковна независимост гърците, които са противници на тази независимост, се подиграват на българите и често подчертават, че щом българите имат проблем, следва да се обърнат към арменския патриарх, когото простичко наричат арменски поп. Арменският поп обаче не може и не е в състояние да помогне, макар да има огромното желание. Така изразът „Оплачи се на арменския поп“ се превръща в символ на пренебрежение. Тези пренебрежителните подмятания от страна на гърците превърнали израза в синоним на обреченост – къде е арменският поп, за да се обърнеш с проблема си към него, да помогне и да се погрижи…
Надяваме се никога да не изпадате в безнадеждна ситуация, в която няма на кого да се оплачете и да чувате подигравателния израз „Оплачи се на арменския поп“.