Сезонът на тиквата е тук, а тя освен че е много вкусна, има и редица ползи за здравето ни. Октомври месец тя се използва предимно като декорация в много страни, а тенденцията навлиза с пълни сили и в нашата култура. Но днес ще се съсредоточим върху нейните полезни свойства върху здравословното ни състояние. Нека ги видим:
Още: Топ рецепти с ревен, в които да използвате този интересен зеленчук
Още: Бергамот - какво представлява и къде се използва
Изключително богата на полезни вещества
Суровата тиква съдържа много полезни вещества, някои от които са каротин, калий, омега-3 мастни киселини, витамини от група В, лутеин, зеаксантин и др. Може да си направите чудесен сок от сурова тиква, за да си подарите всички тези витамини и вещества. За още по-добър ефект може да добавите малко корен от джинджифил и парче зелена ябълка.
Бета-каротинът и омега-3 мазнините действат благоприятно на зрението, имунитета и състоянието на кожата.
Алфа-каротинът се включва в борбата с раковите клетки.
Другите вещества като лутеин, бета-криптосантин и зеаксантин спомагат за подобряване на зрението и възспиране на дегенерацията на очите. Калият и каротините също имат благоприятно действие върху сърцето.
Още: Лекар: Какъв е нормалният пулс на човек в покой?
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
За да се предпазим от инфаркт и заболявания на сърдечно-съдовата система, е важно да хапваме зеленччуци, които са богати на каротини, какъвто е и тиквата. Каротините редуцират производството на холестерол и не му позволяват да повиши нормите си. Семките на тиквата могат да засилят този положителен ефект, ако ги консумираме редовно.
От това можем да изведем и факта, че тиквата има определено влияние и върху метаболизма, предпазва ни от диабет и наднормено тегло.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
Количеството фибри в нея спомагат при стомашно-чревни раздразнения. От В-комплекс витамините в нея се съдържат цели 5 – В1, В3, В6, пантотенова и фолиева киселина.
Кукурбитацинът, който се съдържа в известни количества в някои сортове тикви, е вреден за микроорганизми и дори определени животни, но за нашия организъм е много полезен – има антибактериално, антивирусно и противовъзпалително свойство.
Може би най-важното, разбира се, заради сериозността на проблема, е антираковото свойство на тиквата. Това се дължи на количеството витамин С в нея, витаминът елиминира свободните радикали и ако консумираме редовно тиква, си го набавяме в достатъчни количества, достатъчни за превенцията от ракови заболявания. Важно е да споменем обаче, че за да си набавим витамина от тиквата, трябва да я хапваме сурова, под термична обработка той се изпарява от нея и няма да можем да се доберем до всичките й полезни свойства.
Други полезни минерали и витамини, които откриваме в този интересен есенен зеленчук, са витамин К, калий, манган, мед, магнезий, желязо и т.н.