Храните, наситени с подходящи витамини, допринасят за правилното функциониране на черния дроб и за избягване на омазняването му.
Ето кои продукти препоръчва д-р Татяна Занин тук. https://www.tuasaude.com/figado-o-que-comer/
1. Артишок
Още: Лекар разкри: Вредно ли е кафето за черния дроб?
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Артишокът е богат на антиокислители като синарин и силимарин (активната съставка в белия трън), които спомагат за предпазване на черния дроб спрямо увреждане от свободни радикали и подсилват образуването на жлъчка. Добър начин за консумация на артишок е във вид на чай, който може да се приготви чрез кипване на 1 литър вода и добавяне на 1 ч. л. сушени листа на артишок. Киснат 5 до 10 минути, прецеждате и пиете до 3 чаши на ден.
2. Сок от червено цвекло
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Този сок е чудесен вариант за черния дроб, понеже е наситен с нитрати и антиокислители като беталаин. Те спомагат за намаляване на окислителните увреждания, предизвикани от свободни радикали, и редуцира възпаления в чернодробните клетки.
3. Броколи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Броколите са богати на канферол - вид флавоноид със силно противовъзпалително въздействие. То защитава черния дроб и възпрепятства омазняването му; служи като бариера против хепатит или цироза, тъй като намалява производството на вещества, причиняващи възпаление в черния дроб.
4. Сьомга
Сьомгата също е полезна за черния дроб, защото е богата на омега-3 - здравословна мазнина с противовъзпалителни и антиокислителни свойства. Тя защитава черния дроб и предотвратява натрупването на триглицериди и холестерол. Добър начин за консумиране на сьомга е печена с кожата, където омега-3 е най-концентрирана. Перфектният вариант е сьомга да се консумира поне 3 пъти седмично. Други продукти, наситени с омега-3 и полезни за черния дроб, включват семена от лен или чия, орехи; също риби като херинга, риба тон и сардини.
5. Овес
Още: Лекар: Ядем го всеки ден, но този продукт е по-вреден за черния дроб от алкохола
Овесената каша е богата на бета-глюкани - фибри, отлични за здравето на черния дроб, тъй като намаляват вредния холестерол, който се натрупва в този орган. За да се получи тази полза, се препоръчва да се ядат най-малко 3 грама бета-глюкан на ден, което е еквивалентно на приблизително 150 грама овесени ядки.
6. Лилаво грозде
Лилавото грозде съдържа ресвератрол в състава си, особено в семките. Това е антиокислително вещество, което ограничава възпаления и предотвратява увреждания в черния дроб. Лилавото грозде богато на витамин С, флавоноиди и антоцианини, които също имат антиокисляващи свойства и поддържат черния дроб.
7. Зехтин „екстра върджин“
Това е една от най-полезните за организма мазнини. Причината е, че съдържа такива полифеноли в състава си, като олеокантал. Те оказват противовъзпалително и антиокислително въздействие, намаляват натрупването на мазнини. За тези предимства човек може да консумира 1 чаена лъжичка зехтин на ден.
8. Чесън
Тази подправка съдържа алицин, който оказва антиокислително въздействие и намалява степента на вредния холестерол; така редуцира риска от натоварване на черния дроб с вредни мазнини.
9. Портокал
Този плод е отличен източник на витамина С, също на каротиноиди и флавоноиди с противовъзпалително въздействие, които възпрепятстват увреждания в черния дроб. Желателно е да се консумира поне 1 портокал дневно или приблизително 150 мл сок. Други плодове с витамин С, полезни за черния дроб, са киви, ацерола, ананас, лимон и мандарини.
10. Кафе
Това е напитка, която заздравява черния дроб, защото е наситено с антиокислителя кофеин, който предпазва черния дроб от омазняване. Ежедневният прием на кафе може да помогне за намаляване на риска от чернодробни хронични заболявания като фиброза или цироза. Идеалът е дневно да се пият 2-3 чашки черно кафе без захар.
Внимание! Тази статия е предназначена само да даде информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---